Ostatnia prosta przed wakacjami. Dla dyrektorów oznacza to kilkaset świadectw do podpisania

0
76
Obraz Free Photos z Pixabay

W piątek, 23 czerwca, w placówkach oświatowych odbędą się uroczyste akademie na zakończenie roku, zostaną wręczone świadectwa i rozpoczną się wakacje. Jednak nie był to łatwy rok, po pandemii, szkoły musiały się zmierzyć z nowym wyzwaniem – wojną w Ukrainie. „Ponieważ mieliśmy już wcześniej uczniów z Ukrainy, przeżywaliśmy to bardziej” powiedział Krystian Szatka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach w porannej „Rozmowie Dnia” Radia IMPERIUM. Do placówki uczęszcza 700 uczniów.

– W swojej szkole od kilku lat realizujemy wymianę uczniowską ze szkołą z Kijowa. Były czasy, że co dziesiąty nasz uczeń pochodził z Ukrainy – powiedział Krystian Szatka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gliwicach – Obecnie mamy 58 uczniów z Ukrainy, w tym ośmioro uchodźców, którzy dołączyli do nas po 24 lutym. 28 uczniów z ukraińskim paszportem przystąpiło w tym roku do egzaminu maturalnego, to dla nas sukces.

Przyszły rok też nie będzie łatwy jak powiedział poranny gość Radia IMPERIUM „musimy mieć na uwadze zdrowie psychiczne uczniów, które ucierpiało podczas nauczania zdalnego i izolacji. To tylko jedno z wyzwań – kolejne ważne to braki kadrowe” – dodał dyrektor Szatka, który kieruje CKZiU nr 1 w Gliwicach od prawie 20 lat.

Podczas wywiadu dyrektor Szatka zdradził, że przez wakacyjne miesiące Bar Sałatkowy „Króla Stasia” przy ulicy Dolnych Wałów przejdzie metamorfozę. Gości zaprosi od września i będzie serwować między innymi „Gliwusia”, czyli przysmak, który wymyślili uczniowie i nauczyciele CKZiU. Słodka wizytówka szkoły, która swoim kształtem nawiązuje do Radiostacji, w przyszłości ma być także dostępna w innych gliwickich piekarniach lub restauracjach.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.