Od kiedy i jak świętujemy Boże Ciało na Górnym Śląsku?

Dziś Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Z tej okazji w telewizji imperium będziemy wspominać te święto. Jak świętuje się Boże Ciało na Górnym Śląsku i dlaczego ten dzień jest tak wyjątkowy?

W cyklu Eksperci i Pasjonaci opowiadał Kamil Iwanicki, badacz Górnego Śląska, przewodnik, gliwicki społecznik i twórca projektów regionalnych tłumaczy:

  • Dlaczego w Boże Ciało zrywamy gałązki brzozy z ołtarzy?
  • Kto uznał, że konieczne jest świętowanie tej uroczystości?
  • Kto chciał zakazać procesji?

Gawęda o religijnym i społecznym wymiarze uroczystości:

Boże Ciało to jedno z najważniejszych świąt katolickich, ale na Śląsku przyjęło ono też taką trochę formę bogatą, bogatszą niż w innych regionach […]. Boże Ciało to jest te święto, w którym również parafia może się wykazać, może pokazać w przestrzeni publicznej przed resztą miasta, jaki jest stan tej społeczności. W tym święcie biorą udział również wszystkie najważniejsze grupy mieszkańców, oprócz tego, że biorą w tym udział małe dziewczynki sypiące kwiatki, biorą udział stowarzyszenia, organizacje, Bracia Kurkowi. Dawniej brali udział powiedzmy arystokraci[…], obecnie władze lokalne.

Listen to „Eksperci i Pasjonaci – Kamil Iwanicki, Boże Ciało” on Spreaker.

W święto Bożego Ciała w Polsce są zamknięte szkoły, sklepy, centra handlowe czy urzędy. Przepisy dopuszczają jednak prowadzenie sprzedaży w placówkach handlowych, w których to właściciel będzie obsługiwać klientów.

Warto pamiętać, że 16 czerwca w Boże Ciało obowiązywać będą rozkłady komunikacji miejskiej ważne w niedziele i święta niewakacyjne. Natomiast w piątek 17 czerwca obowiązywać będą rozkłady ważne w dni robocze niewakacyjne.

Kamery IMPERIUM