Mistrz Olimpijski pobiegnie w Gliwicach!

Już po raz czwarty do Gliwic zawitają czołowi polscy przedstawiciele „królowej sportu”, by wziąć udział w czwartej edycji Grand Prix Gliwic w lekkiej atletyce.  Mityng ten zostanie rozegrany 19 czerwca na stadionie położonym przy ul Syriusza .Swój udział w zapowiedział  Karol Zalewski – mistrz olimpijski z Tokio  w sztafecie mieszanej. Ponadto wystartuje 16 medalistów ostatnich mistrzostw Polski w lekkiej atletyce. Organizatorzy przewidują, że w zawodach weźmie łącznie udział około 190 zawodniczek i zawodników w tym spora grupa zza granicy.

Grand Prix Gliwic – mityng ten posiada klasę mistrzowską międzynarodową. Pierwszy raz został zorganizowany  w 2018 roku. Wzięło w nim wówczas udział 160 sportowców z tego około 50 startujących stanowili zawodnicy z zagranicy. Wśród nich byli reprezentanci tak odległych państw jak: Chiny,  Indie, Australia, Kenia, RPA czy Bahrajn. Zagraniczną gwiazdą mityngu natomiast był Kim Collins, były mistrz świata w sprincie pochodzący z Saint Kitts i Nevis. Z Polaków najbardziej rozpoznawalni zawodnicy to: Paweł Fajdek i Wojciech Nowicki.

W zawodach tych  mogą wziąć udział lekkoatleci, którzy posiadają mistrzowską oraz I i II klasę  sportową, a to gwarantuje wysoki poziom. Organizatorzy przewidzieli też nagrody finansowe. Za I miejsce w grupie „A” zawodnik otrzyma 2 tys. zł, za II miejsce 1250, za III miejsce 750 zł. W grupie „B” natomiast medaliści otrzymają odpowiednio 1200, 700 i 500 zł. Przewidziano również dodatkowe  premie finansowe za  najlepsze wyniki wg tabel punktowych World Athletics. Kibice będą mogli zobaczyć sprinty, biegi na średnim dystansie, skok w dal, trójskok kobiet  oraz rzut dyskiem.

Wszystkie konkurencje zapowiadają się ciekawie, ale szczególnie  sprinty oraz biegi na 400 metrów będą bardzo mocno obsadzone. W Gliwicach  wystartują m.in.: Krzysztof Holub, Sebastian Urbaniak, Jakub Olejniczak. To medaliści ostatnich mistrzostw Polski w biegu na 400 metrów ppł. Natomiast wśród pań także zobaczymy mistrzynię i wicemistrzynię z ostatnich mistrzostw Polski, czyli: Izabelę Smolińską, Julię Korzuch  

Na liście startowej w sprintach ponadto są: Nikola Horowska – srebrna medalistka mistrzostw  Polski  na 200 metrów, Łukasz Żok , Patryk Wykrota mistrz i wicemistrz Polski na takim samym dystansie. Na 100m M pobiegną m.in. czołowi sprinterzy -Marek Zakrzewski – rekordzista Polski U18,  Adrian  Brzeziński, Patryk Siuda, Jakub Pietrusa i wielu innych.

Ciekawie zapowiada się również skok w dal kobiet. Faworytką będzie Roksana Jędraszak, która w miniony weekend na mistrzostwach Polski z wynikiem 6,42 zdobyła złoty medal. W tej konkurencji wystąpi również Karolina Młodawska medalistka w trojskoku. Tych zawodniczek, które skaczą na odległość ponad 6 metrów zresztą będzie więcej w Gliwicach.

Rzut dyskiem – ta konkurencja jest już stałym elementem gliwickich mityngów. Tu też swój udział zapowiedziały Daria Zabawska  – aktualna mistrzyni Polski oraz Karolina Urban srebrna medalistka ostatnich M.P. 

Równie mocno będzie obsadzony trójskok kobiet. Wystartują aktualne reprezentantki Polski. Ponadto organizatorzy spodziewają się zawodników zagranicznych, którzy powinni podnieść jeszcze poziom sportowy tego mityngu.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że aż tyle medalistów ostatnich mistrzostw Polski przyjedzie do nas na IV Grand Prix Gliwic. To gwarantuje bardzo wysoki poziom zarówno w biegach na krótkich dystansach, jak w skoku w dal czy w trójskoku.  Myślę, że to nie jest przypadek. Nasz mityng z roku na rok zdobywa większe uznanie  w środowisku lekkoatletycznym, przez to, ze przyjeżdżają i startują zawodnicy z klasami mistrzowskimi. Zdaniem wiele sportowców posiadamy też bieżnię na której łatwiej jest bić rekordy niż na innych obiektach. Nie bez znaczenia są też nagrody finansowe. Kwoty nie są oszałamiające, ale to zawsze jest dodatkowa motywacja dla startujących – mówi Wojciech Rutyna – wiceprezes i kierowniks sekcji L.A. przy GKS Piast.  

Początek zawodów zaplanowano na godzinę 16 (niedziela – 19 czerwca) – zakończenie 18:30. Warto jednak być punktualnie, bo już na samym początku będzie dużo się działo. WSTĘP WOLNY!

Kamery IMPERIUM