Mieszkańcy Gliwic chcą zmian kosztów w żłobkach

Dokładnie 1 243 mieszkańców Gliwic podpisało się pod obywatelskim projektem uchwały. Oczekują przegłosowania przez radnych obniżki cen za żłobki miejskie. Obowiązujące aktualnie ceny zostały ustalone w marcu bieżącego roku.

W mieście Gliwice funkcjonują 24 żłobki i kluby dziecięce zapewniające łącznie 1 234 miejsca, z czego około 20% miejsc zapewnionych jest w Żłobkach Miejskich. Miasto zdecydowało się w marcu bieżącego roku na podniesienie opłat za żłobki miejskie o 400 lub 500 zł, decyzję tę miało tłumaczyć przyznawanie rodzicom dzieci dotacji rządowej w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. 

Przypominamy teksty i nagrania z naszego archiwum dotyczące sprawy:

Rozmowa z prezydentem Gliwic: podwyżka cen 24.02.2022
Rozmowa Łukasz Chmielewski, radny PiS i Damian Mysakowicz, mieszkaniec Gliwic. 1.03.2022
Mocne słowa podczas rozmowy o kosztach gliwickich żłobków: To jest skandal! 6.03.2022
XXXIV Sesja Rady Miasta: Ile zapłacisz za żłobek? Radni podjęli decyzje. Nie obyło się bez awantury 11.03.2022

Ponad 1200 mieszkańców miasta podpisało się pod obywatelskim projektem uchwały, której celem jest zmiana w zasadach finansowania żłobków publicznych. Oczekują przegłosowania przez radnych obniżki cen za żłobki miejskie.

Zaproponowana przez mieszkańców zmiana ma być kompromisem pomiędzy koniecznością zwiększenia wydatków za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich a realnymi możliwościami finansowymi rodziców. Autorzy pisma zaproponowali kwotę 560 zł miesięcznie za pobyt dziecka przez 10 godzin dziennie w żłobku miejskim. Ma to uwzględniać wzrost kosztów utrzymania jednego dziecka względem poprzedniego roku.

Głosowanie nad uchwałą odbędzie się podczas najbliższej Sesji Rady Miasta 9 czerwca.

Kamery IMPERIUM