Koncertowy tydzień w Jazovii. Najpierw „Razem dla Ukrainy”, później „Jazz from Italy”

0
89
fot. CK Jazovia/ Michał Buksa

Koncertowo zapowiada się tydzień od 13 do 17 czerwca w Centrum Kultury Jazovia. We wtorek, 13 czerwca, koncert charytatywny „Razem dla Ukrainy”, a od środy do piątku (15-17 czerwca) „Jazz From Italy”. Naszym gościem będzie Krzysztof Kobyliński, twórca Jazovii, kompozytor, pianista, który opowie o zbliżających się wydarzeniach. Muzyk opowie także o swoich planach na najbliższe tygodnie. Wywiad z Krzysztofem Kobylińskim będzie można także zobaczyć w Telewizji IMPERIUM, w piątek, 3 czerwca, o godz. 16:00.

Razem dla Ukrainy! 13 czerwca, godz. 19.00 – Centrum Kultury Jazovia (Gliwice, Rynek 10).

Ukraina walczy! Obywatele tego kraju są niezłomni, w obliczu brutalnej napaści są bohaterscy. Wobec ich postawy, potrzebna jest także nasza odpowiedź. Zapraszamy Państwa na specjalny koncert do Jazovii – koncert Razem dla Ukrainy! Na scenie zagrają artyści z Ukrainy. To ich sposób patriotycznego wyrazu. Na scenie Marinita oraz Orhan Agabeyli. Zagrają po to, aby zebrać środki na rzecz wsparcia Ukrainy. Koncert jest w 100% charytatywny, wszystkie zebrane fundusze zostaną przeznaczone na rzecz zakupu środków opatrunkowych.

Bilet-cegiełka jest dostępny w kwocie 3️⃣0️⃣ zł na stronie sprzedaż.jazovia.pl. W trakcie wieczoru dodatkowe, specjalne datki będzie można wrzucić do skarbon umiejscowionych na sali koncertowej oraz przy wejściu. Odbędą się też licytacje płyt artystów i przedmiotów kulturowo związanych z Ukrainą. Organizatorem wydarzenia jest Boris Zakharov. Partnerem akcji jest Charitable Foundation „Human & Law”. Wydarzenie jest także wspierane przez grupę wolontariuszy The World Help Ukraine.

To jest ten czas, czas na włoską podróż! To jest sytuacja niecodzienna, Ty jesteś u siebie, a to Włochy przyjeżdżają do Ciebie i to z najlepszym bagażem, z jazzem! Najserdeczniej jak się da, chcemy zaprosić Was na mały, włoski festiwal Jazz from Italy. Specjalnie na tę okazję do Gliwic przyjadą artyści, którzy są zdecydowanymi, nieformalnymi ambasadorami włoskiego kręgu jazzowego. Trzy dni koncertów, trzy wieczory, które niosą ze sobą tony wartości, esencję włoskiego formatu muzycznego.

15 czerwca 2022 – XY Quartet

Ten włoski projekt to przykład zespołu, który pięknie dojrzewa. Powstali w 2011 roku ze spotkania dwóch uzupełniających się tożsamości artystycznych. Mowa o Nicola Fazzini – saksofoniście oraz Alessandro Fedrigo – basiście, którzy włączyli w swój skład Saverio Tasca na wibrafonie i Luca Colussi na perkusji. XY Quartet to jedna z najpopularniejszych grup nowej włoskiej sceny jazzowej. Zespół z trzema albumami i wieloma koncertami we Włoszech i za granicą, został nagrodzony „drugą najlepszą włoską grupą” przez magazyn Jazz Music. Ich muzyka w przestrzeni kilku lat nabrała własnej trójwymiarowości, czyniąc ją wciągającą i fascynującą. Ich oryginalne i innowacyjne podejście do muzyki charakteryzuje się dużym zgraniem, spójnością i jednorodnością, co potwierdza publiczność w wielu krajach, w których skład miał okazje koncertować.

Skład zespołu:
Nicola Fazzini – saksofon altowy
Alessandro Fedrigo – akustyczna gitara basowa
Saverio Tasca – wibrafon
Luca Colussi – perkusja

16 czerwca 2022 – Filippo Cosentino & Edoardo Bignozzi

To będzie podwójny koncert, ponieważ w ramach jednego wydarzenia, dwóch solistów, w ramach osobnych prezentacji muzycznych sprawi, że poczujemy się w pięknej, jazzującej Italii. Na scenie będziemy mogli spotkać:

Filippo Cosentino – jest włoskim gitarzystą , kompozytorem i pedagogiem. Specjalizuje się w wykorzystaniu akustycznej gitary barytonowej, a także akustycznej, klasycznej i elektrycznej. Jest autorem płyt Best Seller Baritune, Leave the Thorn, take the rose i Revoltune. Jako kompozytor pisze ścieżki dźwiękowe do filmów produkcji europejskich, azjatyckich. Jest założycielem Dragon Fly Studio Alba, w którym realizuje większość swojej produkcji artystycznej. W 2009 roku był jednym z członków założycieli Milleunanota Alba, stowarzyszenia, z którym pomagał w organizacji wydarzeń w regionie Langhe i Roero. Jest jednym z najpopularniejszych gitarzystów na włoskiej i międzynarodowej scenie muzycznej, wyróżniającym się wykorzystaniem instrumentów akustycznych oraz badaniami muzycznymi, które charakteryzują zarówno jego kompozycje, jak i bogate w melodię frazowanie. Wyrafinowany, elegancki, a jednocześnie obdarzony dojrzałym i dobrze rozpoznawalnym językiem muzycznym. Koncertował we Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Litwie, Finlandii, Danii, Chinach, Hongkongu i Makau. Często zapraszany na prestiżowe festiwale krajowe i międzynarodowe. W 2021 roku uruchomił wine sounding – dźwiękową degustację win. Jest dyrektorem artystycznym festiwali Cantaautori d’Italia, Roero Music Festival, Guarene Musica oraz Jazz & Co. Jeśli w muzyce szuka się czegoś wyjątkowego, to ta postać artystyczna jest przykładem wyjątkowości.

Edoardo Bignozzi – Włochy to jego muzyczna stylizacja. Gitarzysta i po prostu artysta. Zaczął grać na gitarze w wieku 13 lat. W latach 80-tych dorastał na scenie jazzowej w Rzymie grając w kilku zespołach i eksperymentalnych projektach jazzowych. Studiował u Johna Scofielda, Jima Halla, Micka Goodricka, Joe Diorio i Christiana Escoude’a. Zdobył drugą nagrodę w Euro jazz 1994 z GEME Quartett, autorskim projektem z pogranicza jazzu i muzyki elektronicznej. Zrealizował około 20 płyt dla włoskich, hiszpańskich i niemieckich wytwórni (Acoustic Music Records), w tym 4 CD z własnymi kompozycjami na gitarę solo, duet z węgierskim gitarzystą Sandorem Szabo, 2 albumy z własnymi kompozycjami z flecistą i saksofonista Francesco Consaga, 4 albumy muzyki improwizowanej z perkusistą Tommym Caggianim oraz kilka prac nad innymi projektami. Brał udział w wielu festiwalach gitarowych i jazzowych w Niemczech, na Węgrzech, w Czechach, Hiszpanii, Norwegii, Polsce i we Włoszech. Skomponował także ścieżki dźwiękowe dla National Geographic Channel, włoskiej i hiszpańskiej telewizji. Od 2012 roku mieszka w Niemczech, gdzie wraz z polskim saksofonistą i akordeonistą Davem Tchorzem oraz irańskim perkusistą Afrą Mussawisade założył trio Lux et Origo. Od 2009 roku jest promotorem Międzynarodowej Nocy Gitary w Bracciano – Rzym, a od 2016 roku w Kloster Kamp (Niemcy).

17 czerwca 2022 – Entheos Trio

Entheos Trio to projekt powstały w 2019 roku, zainspirowany kilkoma ważnymi międzynarodowymi projektami, takimi jak włoski duet Monastyr perkusisty i perkusjonalisty Tommy Caggianiego z gitarzystą Edoardo Bignozzi. Hiszpański projekt Tommy Caggianiego – „Therion Project”, z udziałem włoskiego pianisty Pierpaolo Principato znany jest już gliwickiej publiczności, gdyż właśnie z tym zespołem mieliśmy przyjemność gościć Caggianiego w Jazovii. Nazwa nowej grupy, nowej formacji trio to greckie słowo „Entheos” oznaczające „Bóg w sobie” i nawiązuje do świętych inspiracji melodii skomponowanych przez właśnie tychże trzech muzyków. Muzyka odkrywcza, porywająca, czasem może i tajemnicza. Trio posiada własny, autorski materiał, nagrany w 2020 roku, który prawdziwą swoją siłę prezentuje dopiero przy kontakcie z żywą publicznością. I to będzie właśnie ten czas, Jazz from Italy w Gliwicach i koncert Tommy Caggiani z zespołem Entheos Trio.

Skład zespołu:
Tommy Caggiani – perkusja, instrumenty perkusyjne
Edoardo Bignozzi – gitara
Pierpaolo Principato – fortepian

Więcej informacji

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj