Jubileusz 25-lecia działalności Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego [FILM]

0
499

2 kwietnia odbyła się uroczystość jubileuszu 25-lecia działalności Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego. Bractwo Kurkowe to pochodząca ze średniowiecznej Europy Zachodniej organizacja ucząca mieszczan posługiwania się bronią, na wypadek konieczności obrony murów miejskich.

Film dedykowany jest hetmanowi Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego, Adamowi Majchrzakowi w podziękowaniu za ofiarną pracę i trud poświęcone w propagowaniu patriotycznych tradycji Bractw Kurkowych w Polsce.

Pierwsze Bractwa Kurkowe na ziemiach polskich powstały na przełomie XIII i XIV wieku. Bractwo Grodu Zabrzańskiego powstało z inicjatywy Jana Windysa, który to potrafił zgromadzić i scalić grupę założycielską.

Zgodnie z tradycją w czasie obchodów 25-lecia wyróżniono najwyższymi odznaczeniami w komandorii Świętego Floriana zasłużonych braci. Gwiazdą Świętego Floriana zostali odznaczeni Czesław Chlewicki, Kawaler Komandorski Orderu Świętego Floriana Mazovia, prezes Radia i Telewizji IMPERIUM za szczególne zasługi w realizacji statutowych zadań stowarzyszenia w dziedzinie upowszechniania służby Bractwa Kurkowego w Polsce chorąży sztandarowy Stanisław Kolanus, Kawaler Krzyża Świętego Floriana. W bractwie zostali zainstalowani również nowi uczestnicy, którzy po próbnym okresie, który trwa jeden rok, miesiąc, tydzień i dzień, złożyli specjalną przysięgę.

Z okazji jubileuszu w niezwykłej przestrzeni Łaźni Łańcuszkowej szybu Królowa Luiza w Zabrzu zebrali się znamienici goście z kraju i zagranicy, przedstawiciele władz miejskich, ambasadorowie i konsulowie, wielki przeor Polski zakonu templariuszy a także członkowie 25 bractw z całej Polski.

Uroczystość uświetnił turniej strzelecki podczas którego zostało wystawionych 12 tarcz. Wyjątkowe tarcze zostały pomalowane przez uczniów Szkoły Plastycznej w Zabrzu. Podczas konkursu strzelcy mogli skorzystać również z tarczy charytatywnej Zakonu Templariuszy, z której dochód zostanie przeznaczony na dzieci w Syrii.

Mimo celebrowania tradycji średniowiecznych, Kurkowi Bracia skupiają się również na aktualnych wydarzeniach. Na uroczystości obecny był pochodzący z Ukrainy gen. płk wojsk kozackich mgr Henryk Czesław Kościelny,  który podziękował Braciom Kurkowym za wsparcie jego walczącej Ojczyzny.

Na stronie Bractwa możemy przeczytać, że: dzięki przyjęciu Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego do Zjednoczenia Bractw Kurkowych w Rzeczpospolitej Polskiej – Bracia Kurkowi stali się z partyzantów regularnym wojskiem. I, że coś w tej jedności braci jest i że tak trwa to do dnia dzisiejszego… I właśnie takiej siły w jedności i w kolejnych latach działalności życzymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj