BRAK KOMPROMISU W SPRAWIE ŻŁOBKÓW

Przed Sesją Rady Miasta dokładnie 1 243 mieszkańców Gliwic podpisało się pod obywatelskim projektem uchwały. Rodzice oczekiwali przegłosowania przez radnych obniżki cen za żłobki miejskie. Obowiązujące aktualnie ceny zostały ustalone w marcu bieżącego roku.

W mieście funkcjonują 24 żłobki i kluby dziecięce zapewniające łącznie niewiele ponad 1200 miejsc, z czego około 20% miejsc zapewnionych jest w Żłobkach miejskich. Miasto zdecydowało się w marcu bieżącego roku na podniesienie opłat za żłobki miejskie tłumacząc decyzję faktem przyznania rodzicom dzieci dotacji rządowej w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. 

O powodach podjęcia tej inicjatywy przez obywateli mówiła w Rozmowie Dnia Radia IMPERIUM Magdalena Truss gliwiczanka, matka i sygnatariuszka tej uchwały:

Zostały uchwalone bardzo drastyczne podwyżki, z 300 na 750 zł w przypadku pierwszego dziecka i z 150 zł na 650 zł w przypadku każdego kolejnego dziecka w rodzinie. Dopłaty mówię tutaj dokładniej o RKO, czyli Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym miało być przeznaczone między innymi na cel opłacenia instytucjonalnej opieki, takiej jak żłobek, ale tych celów, na które zostały stworzone jest o wiele więcej… między innymi na zapewnienie dzieciom na przykład dodatkowych zajęć.

Propozycja mieszkańców miała być kompromisem pomiędzy koniecznością zwiększenia wydatków za opiekę w Żłobkach Miejskich, a realnymi możliwościami finansowymi rodziców.
A tak odnosi się do tej kwestii Łukasz Oryszczak rzecznik prezydenta miasta.

Zabrano pieniądze, które miasto przeznaczyło między innymi na żłobki, dano rodzicom ulgę podatkową, dano rodzicom dodatkowe 500 zł na dziecko. Więc nie przekonuje mnie argument, że ktoś w takiej sytuacji musi zrezygnować z pracy, bo to znaczy, że wcześniej był w dokładnie takiej samej sytuacji, ten bilans finansowy miał taki sam.

Radni Koalicji dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza pozostali nieugięci, bo argumenty w projekcie uchwały obywatelskiej w sprawie opłat za żłobki nie przekonały większości rady i po długiej dyskusji projekt został odrzucony. Jednak praca, którą wykonały sygnatariuszki uchwały może nie pójdzie na marne. Dla niektórych radnych pomysły autorek stały się inspiracją do dalszej pracy nad przyszłą zasadą dopłat do żłobków.

Sprawdź nasze wcześniejsze teksty dotyczące cen żłobków w Gliwicach:

Mieszkańcy Gliwic chcą zmian kosztów w żłobkach7.06.2022
Rozmowa z prezydentem Gliwic: podwyżka cen24.02.2022
Rozmowa Łukasz Chmielewski, radny PiS i Damian Mysakowicz, mieszkaniec Gliwic.1.03.2022
Mocne słowa podczas rozmowy o kosztach gliwickich żłobków: To jest skandal!6.03.2022
XXXIV Sesja Rady Miasta: Ile zapłacisz za żłobek? Radni podjęli decyzje. Nie obyło się bez awantury11.03.2022

Wysłuchaj wszystkich argumentów Magdaleny Truss gliwiczanki, matki i sygnatariuszki uchwały oraz Damiana Mysakowicza, gliwiczanina i zatroskanego ojca:

Listen to „Magdalena Truss, sygnatariuszka uchwały i Damian Mysakowicz” on Spreaker.

Wysłuchaj rozmowy z Łukaszem Oryszczakiem, rzecznikiem prezydenta miasta:

Listen to „0906 PRESSROOM, Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta, odpowiedzi” on Spreaker.

Kamery IMPERIUM