(audio) WTOREK: co to są drony / sport w mieście

[spreaker type=player resource=”episode_id=50099519″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]

7:30 / 15:30 / 19:30 Pora na Komentatora:
którym będzie Grzegorz Muzia – dziennikarz sportowy, autor monografii klubu Piast Gliwice


[spreaker type=player resource=”episode_id=50099558″ width=”100%” height=”350px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]

8:30 / 16.30 / 20:30 Rozmowa Dnia:
Terminu „dron” użyto po raz pierwszy w latach 20. XX wieku w stosunku do samolotów, do których strzelano ze statku w ramach ćwiczeń. Były to zatem worki treningowe dla ówczesnych żołnierzy obsługujących wyrzutnie pocisków.
Powiązać kwestię tego terminu można również z angielskim czasownikiem „to drone”, który oznacza: szumieć, buczeć. Jak wiadomo, obracające się śmigła drona wprawiają powietrze w ruch – które wydaje świszczący dźwięk. Wbrew pozorom – drony potrafią być bardzo głośne.

Czym wobec tego jest obecnie dron: zabawką, narzędziem czy wojskową maszyną?

O tym w Rozmowie Dnia Radia IMPERIUM wyjaśni dr inż. Piotr Czekalski, adiunkt w Katedrze Grafiki, Wizji Komputerowej i Systemów Cyfrowych na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.


09:30 / 14.30 / 18:30 Eksperci:
W minioną sobotę w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Delegatów Cechu. Zarząd Cechu oraz pozostałe organy złożyły sprawozdania, wybrano również nowe władze.
Zapraszamy do wysłuchania relacji z tego wydarzenia, którą przygotował Grzegorz Muzia


10:30 / 13:30 / 17:30 Raport z Miasta:
Kapitan Damian Dudek, oficer prasowy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach prezentuje cotygodniowy raport podsumowujący stan bezpieczeństwa pożarowego w mieście i powiecie.


Radia IMPERIUM słuchaj w radio (na fali DAB+) w smartfonie (aplikacja z Google Play) w komputerze na stronie www.radioimperium.pl

Kamery IMPERIUM