Wybitny szermierz, złoty medalista olimpijski, gliwiczanin. Spotkanie poświęcone sylwetce Egona Franke

30 marca 2022 roku po ciężkiej chorobie zmarł najwybitniejszy w historii Gliwic sportowiec Egon Franke. Wielokrotny medalista Igrzysk Olimpijskich i Świata miał 86 lat. Egon urodził się i wychowywał w niemieckiej rodzinie, ale mimo że Gliwice po wojnie zostało przyłączone do Polski jego rodzice zdecydowali pozostać w Polsce.

Jak sam wspominał szermierkę zaczął trenować przez przypadek pod okiem twórcy tej dyscypliny w Gliwice – Antoniego Franza. Potem trafił pod skrzydła Zbigniewa Czajkowskiego, z którym to w 1964 roku wywalczył pierwszy dla Polski, dla Gliwic i dla Piasta w historii złoty medal Igrzysk Olimpijskich. W latach 70-XX wieku Franke wyemigrował do Włoch,  gdzie szkolił kolejne pokolenia szermierzy. Nigdy jednak nie zapomniał w jakim mieście dorastał i w jakim klubie trenował. Będąc już na emeryturze od maja do października przebywał w Gliwicach na chłodne miesiące wyjeżdżał to Włoch, gdzie był jego drugi dom.

Jeszcze latem minionego roku Egon Franke, będąc w doskonałej formie, odwiedził Gliwice i udzielił wówczas wywiadu Telewizji IMPERIUM:

Spotkanie wspomnieniowe „Egon Franke. Wybitny szermierz, złoty medalista olimpijski, gliwiczanin…” 2 czerwca 2022 r., godz. 17:00 – obowiązują wcześniejsze zapisy (Tel. +48 77 407 95 23, e-mail: [email protected])

Lokalizacja: Willa Caro, Gliwice, ul. Dolnych Wałów 8A

PROGRAM
17:00 – 17:05 Otwarcie spotkania
Irena Machura, Zastępca Dyrektora Generalnego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej
17:05 – 18:30 Wybitny szermierz, złoty medalista olimpijski, gliwiczanin… O Egonie Franke opowiedzą:
Maciej Chudzikiewicz, fechmistrz, były trener reprezentacji olimpijskiej seniorów i kadry młodzieżowej, członek zarządu Polskiego Związku Szermierczego
Marek Brożek, przewodniczący Rady Nadzorczej Opolskiej Fundacji Filmowej, pasjonat historii i dialogu wielokulturowego, historyk
Moderacja: Grzegorz Muzia, dziennikarz sportowy, redaktor TV Imperium, założyciel portalu internetowego piast.gliwice.pl
18:30 Poczęstunek

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM