W Gliwicach odbyła się czwarta edycja Konkursu Recytatorskiego „Ojczyzno Moja” [VIDEO]

0
234

We wtorek, 17 maja, w Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach odbyła się czwarta edycja Konkursu Recytatorskiego „Ojczyzno Moja”.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa, jak mówiła jedna z organizatorek konkursu:

Bożena Piejko, od 4 lat jestem jedną z wielu organizatorów konkursu, w którym recytujemy fragmenty Pana Tadeusza. Nasz konkurs w tym roku jest wojewódzki, a wcześniej 3 edycje były miejskie. U nas dzisiaj wszyscy recytują Pana Tadeusza. Wykorzystuję przede wszystkim no tak bardzo wychowawczo tę książkę, nie zapominając o artyźmie, który tam jest. Skoro pani pyta czy on jest potrzebny, to chyba tak… może do takiej analizy trochę psychologicznej, że człowiek się nigdy nie zmienia, zawsze jest taki sam. Młodzież jest taka sama, dorośli tacy sami… pragniemy, kochamy, tęsknimy, chcemy być w wolnym kraju. Tacy jak Mickiewicz.

mówiła Bożena Piejko, nauczycielka i organizatorka konkursu.

Fragmenty 'Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza deklamowali uczniowie siódmych i ósmych klas szkół podstawowych. Czy to dla nich stresujący wyścig, czy przyjemna zabawa? Mówi o tym jedna z uczestniczek, Wiktoria.

Mam na imię Wiktoria Kozioł, jestem z Zabrza. Będę recytować Pana Tadeusza, bo jest to moja wielka pasja. Interesuję się teatrem od zawsze i jest to moje spełnienie marzeń. Myślę, że dzięki temu, że możemy oglądać występy innych, możemy zobaczyć jak każdy gra. Wydaje mi się, że to jest przede wszystkim dobra rywalizacja, ale też nauka i poprawianie swoich umiejętności


Pierwsze miejsce w konkursie wywalczyła Maria Kwiatkowska ze Szkoły Podstawowej nr 28 w Gliwicach (pod opieką pani Anny Gomoły), na drugim miejscu uplasowała się Apolonia Falkowska ze Szkoły Podstawowej nr 58 w Katowicach (pod opieką Elżbieta Varżagolis), na podium znalazła się również Julia Gajda ze Szkoły Podstawowej w Siemoni (pod opieką pani Małgorzaty Słaboń).
Gratulujemy zwycięzcom!