,,Strażak jest otwarty sercem na jakiekolwiek życie…”

W piątek 13 maja w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Tegoroczne obchody były połączone z obchodami 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej.

Starszy brygadier Roman Klecha, komendant Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach mówił:

Mamy duże święto, obchodzimy dzień strażaka, święto naszego patrona które tak naprawdę przypada 4 maja, ale ze względu na dużą liczbę komend te święta są rozciągnięte w zasadzie przez cały maj. Bardzo się z tego cieszymy, że mogliśmy świętować, że mogliśmy odznaczyć naszych strażaków zasłużonych okolicznościowymi medalami, awansami No to jest dla nas duże święto przede wszystkim dla strażaków naszej komendy, ale też Ochotniczych Straży Pożarnych w Gliwicach

O tym kim są strażacy i czym się zajmują mówi Tomasz Włoczyk, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Grodzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gliwicach.

Jest takie powiedzenie, że my idziemy tam, gdzie inni już iść nie mogą. To jest poświęcenie nie chcę używać górnolotnego słowa, ale inne mi się nie nasuwa. To trzeba po prostu mieć jakieś w sobie powołanie, bo jesteśmy zadysponowani o każdej porze dnia i nocy, czasami w święta czasami w Sylwestra, wsiadamy i w ciągu kilku minut jedziemy ratować czyjeś życie albo mienie. Jedziemy do wypadku, gdzie niestety ktoś postradał życie, gdzie są ranni… ale jedziemy czasami do zdarzeń bardzo sympatycznych, kiedy ratujemy na przykład zwierzęta, ratujemy koty, ratujemy sarenki, pszczoły… Jesteśmy, jak to się mówi, na każde zawołanie. Strażak jest otwarty sercem na jakiekolwiek życie. I to jest piękne.

Straż Pożarna to służba mundurowa, która od lat cieszy się największym zaufaniem społecznym. Jak przyznawali strażacy podczas uroczystości: to właśnie z tego są najbardziej dumni.

Kamery IMPERIUM