„Najgroźniejsze choroby płuc możemy wykryć szybciej dzięki sztucznej inteligencji”. Tysiące pacjentów przebadanych w czasie specjalnego projektu naukowego.

0
48

Są już wnioski z pierwszego tego typu projektu badawczego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach i Politechniki Śląskiej współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Wnioski, które są niezwykle cenne biorąc pod uwagę skalę badań: blisko dziewięć tysięcy pacjentów, ponad 10 tysięcy badań i możliwość pozyskania z jednego badania szczegółowej informacji o stanie zdrowia pacjenta – wyjaśnia prof. Joanna Polańska z Politechniki Śląskiej sprawująca nadzór merytoryczny nad projektem.

Kluczem do sukcesu stała się… sztuczna inteligencja. Analizując dane TK i dane kliniczne, systemy sztucznej inteligencji są w stanie zapewnić prognozy kliniczne, które mogą pomóc lekarzom w codziennej pracy. Dodatkowo, uzyskane w wyniku segmentacji obrazów płuc dane pozwolą na ilościowe zestawienie zmian morfologicznych stwierdzanych nie tylko w COVID-19, ale także w innych chorobach np. POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). To pozwoli na dokładniejsze monitorowanie regresji bądź progresji zmian stwierdzanych w tomografii komputerowej w przypadku śródmiąższowych zapaleń płuc oraz w połączeniu z pozostałymi danymi klinicznymi – prognozowanie przebiegu choroby. Co ważne, system jest również w stanie wspomóc personel medyczny np. w ujawnieniu potencjalnych zmian chorobowych (np. guzków) w obrębie płuca, gdy pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych objawów – podsumowuje prof. Polańska.

Politechnika Śląska prowadzi szerokie badania stosowane w interdyscyplinarnych, priorytetowych obszarach badawczych. Przykładamy wielką wagę do współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym i praktycznego zastosowania wyników naszych prac. Wśród tematyki badań bardzo ważne miejsce zajmują zagadnienia spersonalizowanej medycyny i sztucznej inteligencji. Od samego początku pandemii podejmowaliśmy także wyzwania związane ze zwalczaniem jej skutków, wspierając w tym służby medyczne i kryzysowe – mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach to placówka, w której doświadczenia związane z diagnostyką chorób płuc stały się wielkim wyzwaniem i zupełnie nowym obszarem medycznej aktywności. Wnioski, które mamy m.in. z racji faktu walki z COVID-19 na pierwszej linii frontu przekładamy teraz na język nauki i tworzenie bioinformatycznych narzędzi do skuteczniejszej diagnostyki – przypomniał Przemysław Gliklich, prezes gliwickiej lecznicy.

Wartość projektu wyniosła ponad 5 milionów złotych.

Źródło: informacja prasowa

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj