Hanna Banaszak ponownie w Gliwicach. Zagra kameralne koncerty

0
122
fot. Michał Buksa z 16.12.2020 r.

Polska wokalistka znana z takich przebojów jak „Pogoda ducha” czy „W moim magicznym domu” zagra dwukrotnie w czwartek, 19 maja, w Centrum Kultury Jazovia w Gliwicach.

19 maja 2022, godz.: 18:30 i 21.00.

Polska wokalistka i poetka. Zadebiutowała w 1976 roku w konkursie „Młode Talenty” na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później zdobyła trzecie miejsce na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W latach 1977-1979 współpracowała z zespołem Sami Swoi, z którym koncertowała w Polsce i Europie. W ramach solowej kariery współpracowała między innymi z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. W 1986 roku zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar. Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie Miłość ci wszystko wybaczy (1981), zaśpiewała arię ze Stabat Mater w filmie Siekierezada (1985). Artystka brała udział w wielu przedsięwzięciach telewizyjnych i scenicznych. Do ważniejszych należą: Nieszpory Ludźmierskie Jana Kantego Pawluśkiewicza, czy Zanim będziesz u brzegu – poetycki spektakl zrealizowany wspólnie z Mirosławem Czyżykiewiczem. Dwa razy była gościem w telewizyjnym programie Szansa na sukces. Jest autorką tomiku wierszy pt. Zamienię Samolubie na Szczodruchy, ponad pięćdziesiąt wierszy jest zapisem rozmaitych osobistych przeżyć autorki oraz zachwytem nad brzmieniem nazw polskich miasteczek, których zabawne znaczenia postanowiła ubrać w literackie treści. Poza licznymi występami w Polsce, prezentowała się w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Belgii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanadzie i na Malcie. Hanna Banaszak w swym artystycznym dorobku, posiada liczne nagrody i wyróżnienia. Minister Kultury i Sztuki uhonorował ją medalem Gloria Artis. Jest posiadaczką statuetek: Victora, Kreatora, Bursztynowego Słowika, Prometeusza a także laureatką kilku nagród festiwalowych. W 2013 roku od Polskiego Radia otrzymała prestiżową nagrodę za dotychczasowy dorobek – tzw. Honorowy Złoty Mikrofon. W roku 2014 wręczono jej nominację do tytułu „Mistrz Mowy Polskiej”. W tym samym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner i Józef Baran.

Na koncercie w Jazovii Hanna Banaszak wystąpi z doskonałymi muzykami:
Andrzej Mazurek – instrumenty perkusyjne
Jacek Szwaj – fortepian
Zbigniew Wrombel – kontrabas

W 2016 roku artystka udzieliła nam wywiadu. Program „Witamy w Gliwicach” z udziałem Hanny Banaszak do zobaczenia w Telewizji IMPERIUM w środę, 18 maja, o godz. 17:20, 19:20 i 21:20.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj