Ręka w rękę: niebiesko-żółci i żółto-niebiescy

Rozmowy, podanie ręki, uśmiech – tego na pewno nie zabraknie w czasie Weekendu integracji śląsko-ukraińskiej. Wydarzenie w Stacji Artystycznej na Rynku będzie znakomitą okazją do nawiązania nowych znajomości, porozmawiania o trudnych sprawach, wsparcia zbiórki na rzecz uchodźców przybywających na terenie powiatu gliwickiego. Będzie również czas i miejsce na degustację tradycyjnych ukraińskich i śląskich przysmaków.

Na dwa dni integracji dwóch narodów organizatorzy zapraszają dziś, w piątek o godzinie 17.00 i jutro w sobotę od 16.00. Stacja Artystyczna na Rynku w Gliwicach.

PIĄTEK, 8 KWIETNIA:

17:00-20:00 | Stoiska śląsko-ukraińskie
W tych godzinach będzie możliwość zakupu i degustacji tradycyjnych śląskich i ukraińskich dań oraz rękodzieła i innych wytworów artystycznych. Wstęp wolny.
17:00-17:45 | Od płótna do adamaszku – warstwy historii w stroju śląskim
Małgorzata Pietrzak z Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego opowie o kobiecym stroju śląskim – o jego historii, rozwoju, tkaninach, krojach, o tym, jak kształtował sylwetkę i odzwierciedlał ideały piękna i wartości ważne dla kobiet. Opowieść będzie postępowała w rytmie zakładania kolejnych warstw. Dodatkowo najmłodsi będą mogli wykonać papierowe lalki przestawiające dziewczynę i kobietę w śląskich strojach. Wstęp wolny.
18:15-19:45 | Nowe, stare sąsiedztwo: slajdowisko i panel dyskusyjny o dziedzictwie Kresów w Gliwicach z udziałem potomków rodzin, które przyjechały do Gliwic po i w czasie II wojny Światowej (prowadzenie dr Małgorzata Tkacz-Janik, Instytut Korfantego).Wstęp wolny.

SOBOTA, 9 KWIETNIA:

16:00-18:30 | Stoiska śląsko-ukraińskie
16:45-18:15 | Rozmowy o relacjach śląsko-ukraińskich
Naszymi gośćmi będą Ukraińcy mieszkający na Śląsku od dłuższego czasu, a także ci, których okrucieństwo wojny zmusiło do ucieczki. Wstęp wolny.
19:00-20:00 | Koncert | Pieśni ukraińskie w wykonaniu zespołu Czornobrywc’iKoncert pieśni ukraińskich wykona zespół Czornobrywc’i. Zespół powstał w 2021. Mieszkańcy Rybnika i okolic w ramach jednego z projektów Stowarzyszenia 17-stka stworzyli zespół integracyjny pod nazwą 28 dzielnica Rybnika. W Rybniku funkcjonuje oficjalnie 27 dzielnic. Z racji tego, że w mieście mieszka około 10 tys Ukraińców, powstała 28 dzielnica którą tworzą Ukraińcy. Na jednym z wydarzeń ukraińskiego narodu, powołano utalentowanych muzyków do zaśpiewania kilku utworów w języku ukraińskim. Tak się zaczęła przygoda zespołu wokalnego. Koszt biletu w przedsprzedaży 20 zł i 25 zł w dniu koncertu.

Kamery IMPERIUM