Przystań w Gliwicach!

Gliwicka Przystań 35 to miejsce, które ma pomóc budować przyszłość! Początkowo znajdą w nim schronienie uchodźcy z Ukrainy, którzy przybywają do Gliwic. Jednak docelowo obiekt ma służyć gliwiczanom potrzebującym wsparcia.

Gliwicka Przystań 35 ma być czymś więcej niż tylko miejscem noclegowym, docelowo schronienie znajdą tam wszyscy, którzy chcą zacząć od nowa. Celem, który łączy partnerów projektu, jest stworzenie miejsca, które będzie wykorzystywane przez miasto długoterminowo, między innymi jako tak zwane mieszkania treningowe.

Na razie, dostosowując przestrzeń do sytuacji spowodowanych wojną, w trzech kondygnacjach, w ponad 30 wyremontowanych i urządzonych pokojach, schronienie znajdzie kilkadziesiąt rodzin ze wschodu. Parter budynku zostanie zaaranżowany specjalnie z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Poza sypialniami w obiekcie będą dostępne pomieszczenia wspólne: kuchnia, jadalnia, pokoje do zabawy i nauki i dla dzieci.

Otwarcie Przystani jest planowane już na 10 maja. Budynek przy ul. Warszawskiej 35a, w którym kiedyś mieściła się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, przechodzi pełną metamorfozę. Aktualnie trwa malowanie i wykańczanie pomieszczeń tak, aby jak najszybciej mogło w nich zamieszkać prawie 100 uchodźców z Ukrainy.

– Gliwicka Przystań 35 to kolejny realny wymiar współpracy samorządu z biznesem. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu firm IKEA Katowice, Johnson Matthey, Mapei, AIUT, Radan powstało wyjątkowe miejsce, które przez najbliższy czas będzie domem dla naszych sąsiadów z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, trafili do Gliwic. Co ważne jednak –  po zakończeniu konfliktu zbrojnego, budynek przy ul. Warszawskiej 35a będzie wykorzystywany jako zaplecze socjalne dla potrzebujących mieszkańców Gliwic. Wiele się mówi o zaangażowaniu oraz wspólnej odpowiedzialności za lokalną społeczność. W tym wypadku nie były to tylko puste słowa. Deklaracje wsparcia i chęć pomocy ze strony prywatnych podmiotów przerodziły się w prawdziwą siłę dobra skutkującą błyskawiczną i kompleksową metamorfozą miejskiego obiektu. To potwierdza, że decyzje związane m.in. z napływem nowych mieszkańców z Ukrainy musimy podejmować szybko, ale też odważnie. Tej odwagi by działać, nie zabrakło i tym razem. Dzięki temu ambitne założenia udało się zrealizować niezwykle szybko i profesjonalnie, za co bardzo dziękuję – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Właścicielem trzypiętrowego budynku jest miasto a w działania zaangażowali się również gliwiccy przedsiębiorcy. Często udzielający wsparcia zatrudniają osoby z Ukrainy, dzięki temu pomoc nabiera wyjątkowego, osobistego charakteru. Oprócz pomocy rzeczowej i finansowej ogromnym wsparciem jest czas i praca, którą oferują zaangażowani.

– Celem, który nas jednoczy w tym wyjątkowym projekcie, jest przygotowanie miejsca, które będzie służyło miastu i mieszkańcom w długiej perspektywie. Dziś i w najbliższych miesiącach Gliwicka Przystań 35 stanie się domem dla wielu ukraińskich rodzin, które niejednokrotnie straciły dużo więcej niż tylko dobytek. Specjaliści Ośrodka Pomocy Społecznej będą wspierali mieszkańców Gliwickiej Przystani 35 w procesie integracji społecznej, dadzą wsparcie psychologiczne i emocjonalne, będą towarzyszyć im podczas załatwiania spraw urzędowych oraz udzielać kompleksowego wsparcia informacyjnego. Wszystko po to, by rodzinom ukraińskim zapewnić poczucie bezpieczeństwa i stworzyć warunki sprzyjające podejmowaniu decyzji dotyczących dalszych planów życiowych. W przyszłości utworzony w tym miejscu zasób lokalowy zostanie przeznaczony na mieszkania treningowe, które będą ogromną szansą na osiągniecie samodzielności dla osób doświadczających różnych wyzwań i kryzysów życiowych – dodaje Brygida Jankowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, koordynująca akcję powstania Gliwickiej Przystani 35.

Kamery IMPERIUM