,,Ludzie po przeżyciach takich okropnych… są zagubieni. Co mają zrobić?”

Prawie od samego początku wybuchu wojny na Ukrainie wolontariusze z Centrum Inicjatyw Społecznych mają ręce pełne roboty. Na początku pomagali w budynku MDK-u na Barlickiego, ale pomieszczenia okazały się za małe na przyjmowanie pierwszej fali uchodźców z Ukrainy. Przenieśli się więc na Studzienną i tam przez cały marzec udzielali pomocy przybywającym do Gliwic Ukraińcom. Teraz pomagają w Punkcie Pomocy w budynku na Jasnej 31b.

Jedną z osób pracujących tam od początku jest Julia Prociv, Ukrainka:

Ludzie przyjeżdżają i nie wiedzą nic. Co mają zrobić, jak mają postępować. Ludzie po przeżyciach takich okropnych… są zagubieni. Co mają zrobić? Najlepiej by było żeby najpierw to zrobili PESELe i jakąś pomoc otrzymali. Również mamy ogromne zapotrzebowanie w mieszkaniach… Ludzie cały czas się pytają o mieszkania

Do tej Rozmowy wrócimy jeszcze dziś na naszej antenie o godzinie 16.30

Obecnie wszyscy uchodźcy w Gliwicach nocują w pokojach – nie ma potrzeby uruchamiania noclegów w salach gimnastycznych.

Wielką opieką otoczyli Ukraińców gliwiczanie. Zdecydowana większość uchodźców znalazła schronienie w prywatnych domach i mieszkaniach. Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach przyjmuje wnioski o dofinansowanie w wysokości 40 zł dziennie dla osób, które zapewniły Ukraińcom wyżywienie i nocleg pod swoim dachem.

Miasto przygotowało miejsca noclegowe w 6 lokalizacjach dla 350 osób. Są to: Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek” i Internat Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych na Zatorzu, Dom Pomocy Społecznej „Nasz Dom” na Sikorniku, hostel Malinowski City w Łabędach, hostel Leśny w dzielnicy Kopernika i Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Sośnicy.

Miasto pracuje nad poszerzeniem bazy noclegowej o kolejne 250 miejsc – w piątek 8 kwietnia planowane jest otwarcie nowego punktu dla około 120 osób przy ul. Jasnej 31B. Następny w kolejce jest także budynek przy ul. Warszawskiej – dawna siedziba Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

PomagaMY. Jak się włączyć?

W Arenie Gliwice prowadzony jest Miejski Punkt Przekazywania Darów. Przygotowano ponad 3 tys. paczek, które zabezpieczyły potrzeby ponad 10 tys. osób. Takie wsparcie jest możliwe dzięki zaangażowaniu mieszkańców, współpracy samorządu, biznesu i osób prywatnych – darczyńców i wolontariuszy.

Chęć pomocy można wciąż zgłaszać do Gliwickiej Bazy Wsparcia: decydujmyrazem.gliwice.pl/baza-wsparcia.
W Bazie można zgłosić każdy rodzaj oferowanej pomocy.

W celu przekazania pomocy uruchomiony został rachunek, na który można wpłacać darowizny. Wszelkie zgromadzone na rachunku środki są przeznaczane na wydatki związane z przybywającymi do Gliwic uchodźcami z Ukrainy.

Numer rachunku: 49 1160 2202 0000 0005 1968 7704
Odbiorca: Gliwice – miasto na prawach powiatu, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
Tytuł przelewu: Darowizna

Kamery IMPERIUM