Ile zarabia magnificencja? Ujawniono pensje rektorów

38 357 (trzydzieści osiem t38 357 (trzydzieści osiem tysięcy trzysta pięćdziesiąt siedem) złotych brutto miesięcznie — tyle zarabia najlepiej opłacany rektor uczelni publicznej w województwie śląskim.

Na wniosek posłów Koalicji Obywatelskiej, Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło informacje dotyczące zarobków rektorów uczelni publicznych z całej Polski. Rektorzy pięciu uczelni publicznych w Polsce zarabiają powyżej 40 tys. zł brutto miesięcznie – wynika z odpowiedzi ministra na interpelację poselską. Najwięcej zarabia rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie (43 483 zł), a najmniej rektorzy Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych w Koszalinie (12 174 zł) i Raciborzu (12 205 zł). 

Po uwzględnieniu dodatków, najwięcej spośród rektorów na Śląsku zarabia rektor politechniki śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. Co miesiąc na jego konto wpływa 38 357 złotych brutto. Druga w zestawieniu wśród śląskich uczelni plasuje się prof. Celina Olszak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z zarobkami na poziomie 34 135 złotych brutto miesięcznie. prof. Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego otrzymuje miesięcznie 32 022 zł brutto.

Jak podkreśla Forum Akademickie, mimo że parlamentarzyści wnioskowali o zestawienie wszystkich zarobków rektorów uczelni, nie udostępniono informacji o zarobkach rektorów uczelni niepublicznych.

Kamery IMPERIUM