Ilu maluchów z Ukrainy dołączy do gliwickich przeszkoli?

Według prawa przedszkola mogą stworzyć dodatkowe miejsca dla dzieci. Sytuacja jest efektem agresji Rosji na Ukrainę i napływem uchodźców do Polski.

W Gliwicach prezydent powołał zespół zadaniowy do spraw zabezpieczenia potrzeb uchodźców, zadania z zakresu edukacji realizują pracownicy Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Działania koordynuje Krystyna Błasiak, zastępczyni naczelnika Wydziału, która była gościem Rozmowy Dnia radia Imperium:

Nowe przepisy o organizacji kształcenia i wychowania pozwoliły na zwiększenie liczby dzieci w oddziałach przedszkolnych z 25 do 28. Te trzy miejsca są […] zarezerwowane dla dzieci uchodźców z Ukrainy. W klasach 1-3 była dotychczas liczebność oddziałów 24 dzieci, nowe przepisy pozwalają na przyjęcie 4 uczniów dodatkowo z Ukrainy

Jak zapewnia Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji miejsca te są dedykowane dla dzieci z Ukrainy, jednak w razie braku takiego zapotrzebowania, dyrektor może podjąć decyzję o przyjęciu na te miejsca polskich dzieci.

Do tej pory miasto Gliwice przyjęło 1134 dzieci z Ukrainy, w tym 284 maluchów do oddziałów przedszkolnych — mówiła Krystyna Błasiak zastępczyni naczelnika Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Dwa miliony dzieci z Ukrainy przekroczyły granice z krajami ościennymi w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Ponadto 2,5 mln dzieci zostało przesiedlonych wewnątrz kraju. Łącznie 60% ukraińskich dzieci musiało opuścić swój dom. 

Kamery IMPERIUM