Gliwice na dwa dni staną się szpadową stolicą Polski

0
75
Foto: A. Oksztul

W sobotę, 23 kwietnia, w hali sportowej przy ul. Sikorskiego w Sośnicy zostanie rozegrany turniej „O Stalową Klingę Hutnika”. W niedzielę, 24 kwietnia, natomiast odbędzie się turniej drużynowy ”Memoriał Antoniego Franza”. Sobotnie zawody to jednocześnie IV odsłona Pucharu Polski Seniorów w Szpadzie w tym sezonie.

Będzie to już 55 edycja „Klingi” i „Memoriału”. Z tej okazji do Gliwic przyjadą najlepsi szpadziści z Polski, nie zabraknie też pewnie zawodników zza granicy. Nie wykluczone, że wystartuje mistrz Olimpijski z Londynu i obecnie trzeci w klasyfikacji Pucharu Świata  – Ruben Limardo. Liczną reprezentację zamierza wystawić też Piast Gliwice.

Zawody te mają bardzo długą tradycję i organizowane są nieprzerwanie od 55 lat, jednocześnie kończą rywalizację o Puchar Polski w sezonie 2021/22 wśród seniorów.  Rok temu w tych zawodach wygrywali gliwiczanie. W turnieju indywidualnym zwyciężył Damian Michalak, a drugie miejsce zajął Mateusz Nycz. Obaj to zawodnicy Piasta. Natomiast w „Memoriale Antoniego Franza” bezkonkurencyjna okazała się pierwsza drużyna Piasta.

Obecnie nr 1 w klasyfikacji szpadzistów w Polsce jest Radosław Zawrotniak, drugie meisjce zajmuje Wojciech Lubieniecki, a trzeci jest Wenezuelczyk – Ruben Limardo, który reprezentuje obecnie klub Szpada Łódź.  Z zawodników Piasta najwyżej sklasyfikowany jest Damiana Michalak, który zajmuje czwarte miejsce. Zawodnik gliwickiego klubu miał jednak przerwę w startach, gdyż przechodził rehabilitację po kontuzji kolana.

Sobotni turniej indywidualny „O Stalową Klingę Hutnika” rozpocznie się o godzinę 11:00. Finał przewidziano na godzinę 16:00.  

Niedzielne zawody drużynowe rozpoczną się o godzinie 10:00, finały przewidziano na godzinę 14:00.

Memoriał to turniej drużynowy. Przed pandemią zjeżdżały się do Gliwic na te zawody drużyny z całej Europy, a nawet spoza tego kontynentu. Nie we wszystkich krajach zniesiono ograniczenia, ale i tak organizatorzy spodziewają się mocnej obsady.

Memoriał Antoniego Franza poświęcony jest pamięci założyciela sekcji szermierczej Piast Gliwice – Antoniego Franza, który do naszego miasta przyjechał po wojnie ze  Lwowa. Do jego wychowanków należy m.in. zmarły niedawno Egon Franke. Turniej rozpocznie się od uczczenia pamięci najwybitniejszego sportowca wywodzącego się z Gliwic.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.