Ogródki letnie na Rynku — już nie będą takie, jakie znamy

Już dziś, 24 marca powinny rozpocząć się pierwsze prace na płycie gliwickiego Rynku. Jak podkreśla Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, realizowane prace nie mają nic wspólnego z remontem, ich celem jest wzbogacenie terenu zielenią.

Pierwszy etap prac będzie polegał na wygrodzeniu, zabezpieczeniu terenu i demontażu elementów małej architektury. Roboty prowadzone będą w ramach zagospodarowania nową zielenią i małą architekturą. Docelowo w tym miejscu nasadzonych zostanie 11 platanów klonolistnych. Pojawią się też tulipany botaniczne, czosnki ozdobne, hortensje, róże i cisy.

Prace mają nie zakłócić możliwości korzystania z płyty Rynku, jednak funkcjonowanie ogródków letnich w niektórych okresach może zostać ograniczone.

Zajęcie miejsca pod kawiarenki w trakcie prowadzenia robót będzie możliwe w ograniczonym zakresie, po indywidualnym uzgodnieniu z ZDM i pod warunkiem, że zapewnione zostanie bezpieczeństwo osób przebywających w letnich ogródkach. Zaraz po zakończeniu prac w danej pierzei restauratorzy będą mogli wystąpić o wydanie zezwolenia na ustawienie w tym miejscu swoich kawiarenek w pełnym zakresie – zapewnia Dawid Ochód, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

To jednak nie koniec zmian na Rynku!

Każdy z restauratorów, który chce ustawić swoją kawiarenkę na obszarze Starówki, musi dostosować się do wytycznych zawartych w zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice. Na Rynku będą królowały jasne parasole lub markizy, lekkie, ażurowe ogrodzenia, drewniane, ciemne podesty. To koniec całorocznych pawilonów, namiotów czy wykorzystywania foliowych materiałów.

W zarządzeniu możemy przeczytać między innymi, że zadaszenie jest dodatkowym wyposażeniem ogródków, dopuszczonym wyłącznie w lokalizacjach o dużym nasłonecznieniu a preferowaną formą zadaszenia ogródków są parasole oraz markizy wolnostojące. Ponadto należy zastosować stoliki i krzesła z naturalnych materiałów lub imitujących naturalne jak techno-ratan, w jednolitych kolorach.

Pierwsze informacje o zmianach w zakresie estetyki kawiarenek sezonowych zostały przekazane restauratorom przez ZDM wstępnie, we wrześniu 2020 r.

Tekst całego zarządzenia jest dostępny tutaj

Kamery IMPERIUM