Zmarł major Aleksander Tarnawski. Cichociemny z Gliwic

Zmarł major Aleksander Tarnawski. Odszedł w wieku 101 lat.

Aleksander Tarnawski ps. „Upłaz” był inżynierem chemikiem, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych, oficerem Armii Krajowej. Należał do komandosów polskiego podziemia, wykonywał trudne misje konspiracyjne i szkolił żołnierzy AK. W czasie drugiej wojny światowej formacja ta jako część Armii Krajowej miała za zadanie prowadzić walkę partyzancką z Wehrmachtem, a także organizować ruch oporu w kraju. 

W Gliwicach zamieszkał po wojnie. Zawodowo związał się z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach. We wrześniu 2014 roku, po 70 latach od zrzutu do Polski, Aleksander Tarnawski ponownie skoczył ze spadochronem.

– Jestem zżyty ze Śląskiem. Zamieszkałem w Gliwicach, bo na Politechnikę Śląską przenieśli się profesorowie i laboranci Politechniki Lwowskiej, na której i ja studiowałem. Dobrze się tutaj czuję. To piękne miasto, ze szczególną atmosferą. Bardzo lubię spacerować po miejskim parku. Bardzo dobrze mi się tu mieszka – mówił Aleksander Tarnawski „Miejskiemu Serwisowi Informacyjnemu – GLIWICE” przy okazji swoich 96. urodzin, gdy odbierał medal Pro Patria i szablę oficerską.

Telewizja Imperium przeprowadziła w 2015 roku obszerny wywiad z ostatnim cichociemnym:

Kamery IMPERIUM