[AUDIO] Wtorek: Poprawka Frankiewicza / Raport / Wolontariusze z PKP

0
183

[spreaker type=player resource=”episode_id=49066419″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]

8:30 Rozmowa Dnia:
Zygmunt Frankiewicz, były prezydent Gliwic, a obecnie senator jest autorem poprawki do ustawy dotyczącej pomocy Ukraińcom. Według zaproponowanego rozwiązania miasta będą miały możliwość zamrożenia budżetów obywatelskich w latach 2023 i 2024.
Dziś w gminach będących miastami na prawach powiatu utworzenie budżetu obywatelskiego jest obowiązkowe. Ponadto wysokość środków przeznaczanych na funkcjonowanie budżetu obywatelskiego musi wynosić co najmniej 0,5% wydatków gminy. Zgodnie z przyjętą już przez Sejm „poprawką Frankiewicza” w tym roku będą mogły wstrzymać realizację projektów, a decyzje w tej sprawie będą podejmować miejscy radni.

Czy w Gliwicach poprawka będzie miała wpływ na przyszłą edycję Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i czy zostanie wstrzymana realizacja projektów, które zostały wybrane w zeszłym roku?

Zapytamy o to gościa Rozmowy Dnia Radia IMPERIUM Pawła Kobylińskiego posła na Sejm VIII kadencji i szefa struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej.

Rozmawiamy, żeby zrozumieć.

Rozmowa Dnia / 8:30 / 15.30 / wtorek 15.03


09:30 Raport z Miasta:
Kapitan Damian Dudek, oficer prasowy komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach prezentuje tygodniowy raport podsumowujący stan bezpieczeństwa pożarowego w mieście i powiecie.

Raport z Miasta / 9:30 / 14.30 / wtorek 15.03


[spreaker type=player resource=”episode_id=49066253″ width=”100%” height=”200px” theme=”light” playlist=”false” playlist-continuous=”false” chapters-image=”true” episode-image-position=”right” hide-logo=”false” hide-likes=”false” hide-comments=”false” hide-sharing=”false” hide-download=”true”]

10:30 Eksperci i Pasjonaci:
Jak wygląda niesienie pomocy uchodźcom, którzy trafiają do Gliwic po nawet kilkudniowej podróży. Czym jest tzw. ,,partyzancka pomoc” i jak z przypadkowo spotkanych ludzi stworzyć skuteczną grupę niosącą pomoc ukraińskim uchodźcom?

O to reporterka Radia Imperium Ada Duda zapyta w cyklu Eksperci i Pasjonaci Ewę Domaradzką, wolontariuszkę i główną koordynatorkę punktu pomocy doraźnej na dworcu PKP Gliwice.


Rozmowa Dnia / 8:30 / 15:30 / Raport z Miasta / 9:30 / 13:30 / Eksperci i Pasjonaci / 10:30 / 13:30