W Palmiarni zapadnie noc

Drugi recital w ramach Wiosny z Fryderykiem będzie nastrojowy i mroczny. Tomasz Marut wykona nokturny – Fryderyka Chopina i Lowella Liebermana.

Tomasz Marut jest zdolnym pianistą młodego pokolenia. Obecnie odbywa studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Uczestniczył w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

Koncerty odbywają się w największym z pawilonów gliwickiej Palmiarni – w pawilonie historycznym, gdzie prezentujemy między innymi trzy feniksy kanaryjskie. Uznaje się, że te palmy, które przyjechały do Gliwic na wystawę organizowaną w 1924 roku, dały początek naszym tropikom. Cykl wiosennych recitali organizowany jest w Gliwicach od 2010 roku, czyli od dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora. Wybór Palmiarni i Parku Parku Chopina był nieprzypadkowy. Usytuowany jest tam pomnik pianisty, którego pomysłodawcą był prof. Jerzy Żurawlew, inicjator Konkursów Chopinowskich, a w latach 1945-1949 dyrektor Szkoły Muzycznej w Gliwicach.

W programie koncertu Nokturn – poezja nocy:

FRYDERYK CHOPIN (1810 – 1849)
Polonez As-dur op. 53
2 Nokturny op. 27: cis-moll, Des-dur

FERENC LISZT (1811 – 1886)
Liebestraüme (Marzenia miłosne) nr 2, S 541

LOWELL LIEBERMAN (ur. 1961)
Nokturn nr 2 op. 31
Nokturn nr 4 op. 38

FRYDERYK CHOPIN
Rondo c-moll op. 1
IV Scherzo E-dur op. 54

Koncert Tomasza Maruta rozpocznie się w najbliższą niedzielę 27 marca o godz. 19.30 w Palmiarni w parku Chopina. Organizatorem Wiosny z Fryderykiem jest Centrum Kultury Victoria.

Kamery IMPERIUM