Trwa wojna w Ukrainie. Czy porównanie agresora Putina do faszysty Hitlera to nadużycie?


Na to pytanie obszernie odpowiedział gość Rozmowy Dnia Radia IMPERIUM Andrzej Jarczewski, gliwiczanin, w latach 1994–2002 wiceprezydent Gliwic. Jarczewski jest ponadto inżynierem, historykiem, pełnił także funkcję klucznika gliwickiej Radiostacji.

Hitler i Putin pewne rzeczy robią podobnie niezależnie od siebie- a pewne rzeczy zależnie. Na przykład wyjaśnienie aneksji Krymu jest bardzo podobne do przemówienia Hitlera z 1 września ’39 roku, kiedy on uzasadniał zabór Gdańska. Właściwie nie tyle zabór Gdańska, co rozpoczęcie wojny — mówił Andrzej Jarczewski.

Jarczewski od lat zajmuje się jedną historyczną datą – pierwszym września 1939 roku. Tego dnia wybuchła II wojna światowa. Historyk poświęcił tej dacie swoją ostatnią książkę pt. Dyfamacja gliwicka 1939. W rozmowie tłumaczył, że przemówienie Hitlera z tego dnia jest mało znane – wyrywane z wypowiedzi jest zaledwie kilka zdań, natomiast Można powiedzieć, że to jest instrukcja obsługi początku wojny. Zdaniem gościa Rozmowy Dnia istnieje prawdopodobieństwo, że Putin zna te przemówienie i że wiele podobieństw działań i wypowiedzi wynika właśnie ze wzorowania się na człowieku, który rozpoczął II wojnę światową.

Całej rozmowy można wysłuchać tutaj:

Listen to „Andrzej Jarczewski, gliwiczanin, inżynier i historyk, Putin jak Hitler” on Spreaker.

Kamery IMPERIUM