Ponoć powietrze na Śląsku wcale nie jest takie złe — wystarczy dobrze pogryźć… Czy ten żart nadal bawi?

Gliwice dołączyły do projektu „Śląskie, Przywracamy błękit” skupionego na poprawie jakości powietrza w całym województwie. Powstała równiez aplikacja monitorująca stan powietrza w mieście.

W ramach przedsięwzięcia „Śląskie, Przywracamy błękit” przewidziano m.in. przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy, ograniczenie emisji transportowej, zwiększenie obszarów zielonych, a także utworzenie regionalnego systemu eko-informacji mieszkańców oraz wsparcia doradczego w postaci gminnych eko-doradców.

Z punktu widzenia samorządów biorących udział w projekcie, kluczowym działaniem będzie utworzenie stanowiska gminnego koordynatora do spraw energii i klimatu (tzw. eko-doradcy). Do jego zadań należeć będzie m.in. wyszukiwanie programów zarówno dla mieszkańców, jaki i dla samorządu, które wpłyną na poprawę jakości powietrza w mieście oraz koordynacja działań informacyjno-edukacyjnych realizowanych w ramach projektu na poziomie gminy. 

Aby monitorować stan powietrza na platformie slaskiestopsmog.pl uruchomiono system monitorujący smog. Na stronie mamy do dyspozycji trzy rodzaje map: Zdrowie, Meteo i Jakość powietrza. Każda z nich przedstawia inny rodzaj danych:

Zdrowie tu możemy sprawdzić prognozy zagrożeń zdrowotnych związanych ze stanem powietrza – pulmonologicznych, pediatrycznych, diabetologicznych i sercowo-naczyniowych – z możliwością ukierunkowania na wiek i płeć. Są one aktualizowane dwa razy dziennie, o godzinach 6.00 i 18.00.

Meteo tu możemy zobaczyć przewidywaną temperaturą powietrza i ciśnieniem atmosferycznym oraz prędkością [m/s] i kierunkiem wiatru. Przeglądanie tych informacji (aktualizowanych codziennie o godz. 6.00 i 18.00) jest możliwe dla wybranej lokalizacji, dnia oraz godziny.

Jakość powietrza tu kryją się dane związane m.in. z prognozowanymi stężeniami i emisją zanieczyszczeń. Tu sprawdzimy m.in. zawartość w powietrzu pyłów zawieszonych PM10 lub PM2,5.

Kamery IMPERIUM