Plac Grunwaldzki. Zmiany!

W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego na placu Grunwaldzkim ustawiono 24 tabliczki z informacjami dotyczącymi nazwam drzew zdobiących okolicę i dużą tablicę, na której umieszczona została historia powstania osiedla w rejonie ul. Mickiewicza, które jest przykładem zabudowy mieszkaniowej inspirowanej ideą „miasta-ogrodu”.

Zielone tabliczki, na których zapisane zostały nazwy drzew w języku polskim i łacińskim, została tam również umieszczona informacja z jakiego regionu świata pochodzi dany gatunek. Nowe wizytówki zyskały 24 drzewa, m.in. dąb szypułkowy, jesion pensylwański, wierzba biała i kasztanowiec zwyczajny.

Na skraju placu Grunwaldzkiego (w pobliżu cmentarza) ustawiono też dużą tablicę opisującą historię Osiedla Ogrodowego Towarzystwa Budowlanego Gagfah, wybudowanego przy ul. Adama Mickiewicza (dawniej Gustav Freytag Allee) w 1922 r. i rozbudowanego w 1926 r. Autorami osiedla byli Karl Schabik (naczelny architekt miasta w latach 1919-1945), Richard Riedel (miejski ogrodnik i dyrektor Ogrodów Miejskich) oraz Hans Sattler. Inwestycji podjęła się firma budowlana R. Koban. Osiedle to było wówczas najpiękniejszym w Gliwicach, osiedlem-ogrodem, z charakterystycznymi osiami widokowymi, symbolicznymi granicami i bramami, malowniczą strukturą uliczek mieszkaniowych i domkami grupowanymi wokół niewielkich placyków.

Kamery IMPERIUM