Niezwykli wolontariusze Hospicjum

Od pięciu lat już trwa rozbudowa Hospicjum im. Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Prace, oprócz pandemii wirusa COVID, opóźniają również kwestie finansowe. Remont starego budynku, oraz organizacja nowych pomieszczeń mogą kosztować nawet 15 mln.


O to, co dzieje się teraz w Hospicjum pytaliśmy w Rozmowie Dnia Radia IMPERIUM Małgorzatę Szymczyk, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych 'Hospicjum” w Gliwicach:

Dużo się dzieje. Muszę powiedzieć, że zima, czy jesień była w tym roku bardzo łagodna i w związku z tym prace cały czas trwały i trwają nadal, także nie ustajemy w wysiłkach aby budowy jednak pchnąć do przodu, ponieważ bardzo nam zależy żeby otwarcie tego oddziału było jak najszybciej. No nie ukrywam, że poszukiwanie finansowania tej budowy, to jest taki cel teraz dla nas bardzo ważny – mówiła Szymczyk.

Nowy oddział stacjonarny ma mieścić 30 łóżek, czyli aż o 5 więcej niż w starym obiekcie.

W działania angażują się niezwykli wolontariusze, którzy wspierają zmiany swoim czasem i talentem, a co najważniejsze – swoją niezwykłą energią. Dzięki ich działalności zostały między innymi odświeżone ściany Hospicjum, ozdobione pokoje chorym i co równie ważne – wywołują oni uśmiech na twarzach podopiecznych Hospicjum.

Niektórzy wolontariusze pomagają przy remoncie, jednak Hospicjum prowadzi również Centrum Wolontariatu, które zrzesza różnorodnych ludzi w jednym wspólnym celu, stworzeniu przestrzeni dla realizacji potrzeb pacjentów wyczerpanych chorobą. :

Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością– Thomas Jefferson

Możemy przeczytać na stronie Hospicjum.

Jeśli dysponujesz tym co bezcenne, czyli wolnym czasem, możesz zostać wolontariuszem Hospicjum. Wolontariat dzielony jest na dwie formy: wolontariat akcyjny (niewymagający szczególnych kwalifikacji) i wolontariat opiekuńczy (konieczne jest odbycie kursu dla wolontariuszy).

Co ważne – rozpoczynamy również szkolenie dla nowych wolontariuszy. To jest też dla nas bardzo ważne, ponieważ jednak dwa lata te szkolenia się nie odbywały i nie ukrywam – zapotrzebowanie było ogromne – mogliśmy usłyszeć w rozmowie.

Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych Hospicjum w Gliwicach zostało zawiązane w 1990 r. by udzielać pomocy osobom ciężko i przewlekle terminalnie chorym opieki medycznej i duchowej, pomagać rodzinom w sprawowaniu opieki nad chorymi jednoczyć ludzi dobrej woli gotowych udzielać społecznie powyższej opieki i pomocy.

Prezes Stowarzyszenia podkreślała, że ogromnym wsparciem jest dla nich przekazanie 1% podatku na rzecz Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. Jak piszą na stronie, na której można rozliczyć podatek: Państwa 1% podatku to 100% ulgi w cierpieniu.

Tutaj możecie wysłuchać całej rozmowy:

Listen to „Małgorzata Szymczyk, Prezes Stow. Przyjaciół Chorych Hospicjum” on Spreaker.

a o remoncie Hospicjum możecie przeczytać tutaj:

Kamery IMPERIUM