Manifestują, bo nie chcą Polski, która nienawidzi kobiet, drzew i zwierząt [FOTO]

Manifa to doroczna demonstracja feministyczna organizowana w związku z Dniem Kobiet w różnych częściach Polski, w Gliwicach przez nieformalną grupę >Nic O Na Bez Nas. Gliwice. Pyskowice.<

Tegoroczne hasło Manify Gliwickiej brzmi „Chcemy żyć!”

W swoim programie wydarzenia organizatorki piszą: chodzi nam o podkreślenie, że już nie chcemy żyć w warunkach, które oferuje Polska, która zdaje się nienawidzić kobiet, drzew i zwierząt. Chcemy też powiedzieć, jak chcemy żyć. O tym, że chcemy same/sami decydować o swoich ciałach, chcemy żyć w czystym środowisku, nie chcemy przemocy w żadnej dziedzinie życia, w tym wobec przyrody i zwierząt.

Organizatorki Manify interesuje wiele obszarów sprzeciwu, chcą je łączyć w Manifie, bo uważają, że z takiego połączenia płynie wielka społeczna siła, której tak bardzo w Polsce i w Gliwicach potrzebujemy, aby zmienić Polskę!

8 marca, o 8:30 we wtorek, Telewizja i Radio IMPERIUM będzie transmitować konferencję prasową organizatorek II Gliwickiej Manify, która odbędzie się na skwerze Doncaster, za budynkiem Urzędu Miejskiego.

Porozmawiamy, żeby zrozumieć.


Rozmowa Dnia / 8:30 / 12:30 / 16:00 / wtorek 8.03

Materiał do zobaczenia w Telewizji IMPERIUM o godz. 16:00, 20:00 i 22:00

Briefing medialny zapowiadający Drugą Gliwicką Manifę – 08.03.2022, skwer Doncaster

Za nami briefing medialny zapowiadający drugą gliwicką manifę. Na skwerze Doncaster stawiły się panie, ale i panowie, bo to wydarzenie dla każdego.

Nie mogło zabraknąć aktualnych tematów – sytuacji w Ukrainie. Podczas spotkania z mediami jako pierwsza głos zabrała Victoria Kopytova z Mikołajowa, która od kilku lat mieszka w Polsce.


Głównym organizatorem II gliwickiej manify jest grupa „Nic o nas bez nas. Ruch Kobiecy Gliwice Pyskowice”. Jej członkini, Katarzyna Szota-Eksner mówiła o nadziei.

Niedzielne wydarzenie może być także okazją do podziękowania prywatnym przedsiębiorcom, którzy bezinteresownie pomagają uchodźcom. powiedział Mateusz Kokowski z firmy Megaphone.


Drugą Gliwicką Manifę poprzedza cykl mikrowydarzeń, które wystartują w Dzień Kobiet, czyli dzisiaj. W programie znalazły się warsztaty czy projekcje filmów. Wielki finał, w niedzielę 13 marca to dwie manifestacje o godzinie 12 demonstracja w Katowicach a o 15 w Gliwicach. Dzień zakończy się spotkaniem z gliwicką pisarką, Justyną Wydrą.

Program II Gliwickiej Manify

5 MIKROWYDARZEŃ:

8.03 (wtorek) g. 8.30 – briefing II Gliwickiej Manify na Skwerze Doncaster w Gliwicach

09.03 (środa) warsztat „Patchwork dla Manify” w Gliwicach w Stacji Artystycznej Rynek, event dla rodzin z dzieciakami , od 17.oo

10.03 (czwartek)
rozmowa z twórczynią Fundacji Nieodkładalni, która walczy m.in. o przewijaki dla doroślaków w przestrzeni Gliwic, start 17.30, ZOOM, planujemy live ze strony NoNbN na fb

12.03 – (sobota)
projekcja szwedzkiego filmu „The Girls” w Pyskowicach i debata w ramach Kina Kobiet z Pyskowic, MOKIS, start – 18.00

13.o3 (niedziela)

12.oo – demo w Katowicach (z rynku)
15.oo – demo w Gliwicach (z Doncaster)

18.oo – wielki finał II MANIFY w Klubie Książki Kobiecej w Gliwicach, gdzie spotkamy się z Ukrainkami, z gliwicką autorką poczytnych książek Justyną Wydrą oraz Magdaleną Goik, tłumaczką, poetką, przyjaciółką Manify.

Kamery IMPERIUM