Jak będzie wyglądał gliwicki Rynek? Zmiany już w tym miesiącu!

Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się pierwsze prace na gliwickim Rynku. Przebudowa ma objąć zagospodarowanie terenu nową zielenią i małą architekturą.

Na Rynku ma pojawić się rośliny takie jak tulipany botaniczne, czosnek ozdobny, lawenda, hortensje, róże i cisy. Na terenie mają zostać zamontowane również nowe ławki, których będzie więcej niż obecnie – część z oparciami. Przewidziano również kilkanaście stojaków na rowery.

Posadzone zostanie również 11 platanów klonolistnych – Te drzewa sprawdzają się w przestrzeni miejskiej, ponieważ bardzo dobrze znoszą zabrukowanie terenu wokół systemu korzeniowego. Ponadto dobrze tolerują cięcia pielęgnacyjne, więc możliwe będzie formowanie ich koron. Sadzonki będą spore, bo od razu o obwodzie powyżej 18 cm – podkreśla Dawid Ochód, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Drzewa pojawią się po trzech stronach Rynku – nie zostaną posadzone od strony wejścia do Ratusza z uwagi na gęstą sieć podziemnego uzbrojenia.

Projekt został on uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zadanie zostanie zrealizowane ze środków budżetowych miasta, a jego koszt wyniesie 1,2 mln zł.

Prace mają być realizowane w kilku etapach. W pierwszej kolejności – do wakacji  – powinny zostać przeprowadzone roboty ziemne, w tym przygotowanie gruntu pod nasadzenia drzew. W kolejnych miesiącach wykonany ma zostać montaż małej architektury i sadzenie krzewów, na koniec sadzenie innych roślin.

Kamery IMPERIUM