Gliwicka Rada Rowerowa o nowych lokalizacjach „martwi nas przeniesienie stacji spod dworca”

0
290

Przed nami piąty sezon Gliwickiego Roweru Miejskiego. W zeszłym roku zadanie było realizowane po części z Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. W 2020 roku ze względu na pandemię miejskie wypożyczalnie rowerów nie funkcjonowały. Wszystko na to wskazuje, że przed nami ostatni sezon Gliwickiego Roweru Miejskiego. Według planów Metropolii w 2023 roku miejskie rowery zastąpią rowery metropolitalne:

„W systemie Roweru Metropolitalnego wypożyczalnie będą działały przez cały rok, do dyspozycji ma być ok. 8 tys. rowerów IV generacji tzw. smart bike. Stojaki będą zlokalizowane nawet co kilkaset metrów, czyli średnio o połowę bliżej niż teraz. Dodatkowo utworzona zostanie długoterminowa wypożyczalnia rowerów ze wspomaganiem elektrycznym. Można je będzie pożyczać na tydzień, miesiąc, cały sezon, a nawet rok.” – czytamy w komunikacie z 23 marca 2022 roku zamieszczonym na stronie Górnośląsko-zagłębiowskiej Metropolii.

W przyszły piątek, 1 kwietnia, ruszy system wypożyczalni rowerów w naszym mieście. Dobra informacja dla osób, które korzystały z systemu w zeszłym roku jest taka, że zadanie organizuje ten sam operator i nie trzeba będzie instalować nowej aplikacji. Zwycięską ofertę przygotowało konsorcjum firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A. Umowa opiewa na kwotę 1,1 mln złotych.

Kolejną dobrą informacją dla miłośników tego typu rozwiązania jest rozbudowanie sieci o kolejne 5 stacji i 50 rowerów. W zeszłym roku przypomnijmy, było to 31 stacji (w tym nowość – jedna sponsorowana). W 2022 roku stojaki z rowerami pojawią się przy ulicy Kormoranów (Sikornik), Piastowskiej (Trynek), Pocztowe (Ligota Zabrska), Słowackiego (Wójtowa Wieś) oraz Wolności (Łabędy).

Operator zapewni 343 standardowe rowery miejskie wyposażone w koszyki, 2 tandemy i 5 rowerów familijnych cargo. Rowery będzie można pobrać i odstawić do dowolnej stacji przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia od 1 kwietnia do 30 listopada 2022 r.

Rozmieszczenie stacji Gliwickiego Roweru Miejskiego w 2022 roku.

Trzy stacje zostały przeniesione wynika z oficjalnych przekazów. Zamiast skweru Dessau rower wypożyczymy ze stacji zlokalizowanej przy ulicy Jana Pawła II, z kolei w Łabędach stojak z ul. Przyszowskiej zostanie umieszczony na ul. Zygmuntowskiej. Ostatnia ze zmian dotyczy ścisłego centrum. W tym sezonie miejskich rowerów nie wypożyczymy ze stacji przy dworcu kolejowym. Ta lokalizacja została przeniesiona na ul. Zwycięstwa/Fredry. W minionym sezonie lokalizacja przy dworcu uplasowała się na trzecim miejscu pod względem popularności wypożyczeń.

Źródło: Gliwicka Rada Rowerowa – Wypożyczenia w podziale na stacje [raport GRR – grudzień 2021]

O komentarz dotyczący dodatkowych stacji, a także przeniesienia tej, która znajdowała się przy dworcu PKP poprosiliśmy Gliwicką Radę Rowerową.

„Uważamy, że dobrze, że zmieniono lokalizację stacji w Łabędach i jest druga do pary – wreszcie może to mieć sens dla mieszkańców i sądzimy, że przełoży się na lepsze statystyki. Na plus również dodatkowe stacje na Sikorniku i Trynku, czyli w dzielnicach o dużej gęstości zaludnienia i znajdujących się blisko centrum. Martwi nas jedynie przeniesieni stacji spod dworca na skwer nad DTŚ. Mamy nadzieję, że jak tylko będzie możliwość powrotu stacji pod samem dworzec, to zostanie ona przeniesiona z powrotem.” – podpisano Ewa Lutogniewska i Tomasz Herud z Gliwickiej Rady Rowerowej.

Plac przed dworcem kolejowym w Gliwicach – marzec 2022

Przeprowadzka stacji sprzed dworca jest najprawdopodobniej podyktowana pracami związanymi z budową centrum przesiadkowego. Prace po południowej części dworca PKP mają zakończyć się pod koniec tego roku.

W 2021 roku dokonano ponad 90 tysięcy wypożyczeń. To jak podkreśliła w swoim podsumowaniu sezonu 2021 Gliwicka Rada Rowerowa wzrost wypożyczeń o 69% względem analogicznego okresu w 2019 roku. Jak będzie w tym roku? Sprawdzimy. Piąty sezon Gliwickiego Roweru Miejskiego potrwa do końca listopada.

Gliwicki Rower Miejski 2022 – spis wszystkich stacji