Gliwice są kobietą

8 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. Mimo, że w Polsce czasem nadal kojarzony jest z rozmaitymi, często przykrymi doświadczeniami i „dziedzictwem” epoki socjalizmu, dziś jest pretekstem do rozmów o prawach kobiet, herstorii i siostrzeństwie.

Pochyliliśmy się nad tematem kobiecych elementów w architekturze Gliwic za Miejską Konserwatorką Zabytków, Ewą Pokorską-Ożóg, która wyróżniła interesujące, kobiece elementy w mieście.

  1. Na narożnikach secesyjnego budynku przy ul. Częstochowskiej 15 możemy podziwiać duże kobiece maski wykonane w płytkim reliefie. We włosach uwiecznionej na narożniku kobiety możemy zobaczyć kształt drabiny, który według niektórych specjalistów można interpretować jako pomost łączący niebo z ziemią.
  2. Na rogu ul. Gorzołki możemy spotkać kobietę o melancholijnej, zamyślonej twarzy skierowanej do przechodniów.
  3. Chyba najsłynniejszym w Gliwicach miejscem, gdzie można spotkać kobiece sylwetki jest Skwer Doncaster. W jego centralnym punkcie znajdują się rzeźby „Macierzyństwo”. Autorem trzech rzeźb jest prof. Stanisław Słodowy.
  4. Kobiece głowy z luźno spiętymi lokami można zobaczyć na witrażach dekorujących klatkę schodową kamienicy w centrum miasta. Zostały one naniesione na szkło za pomocą kalkomanii.
  5. Kolejny przykład to muzykujące nagie kobiety, które zostały uwiecznione na żółtych kaflach kobaltowej okładziny ścian sieni na klatce schodowej przy ul. Zwycięstwa 
  6. Na fasadzie secesyjnej kamienicy przy ulicy Krzywej 16 można zobaczyć fantastyczną postaci sfinksa z kobiecą głową. Według mitlogii greckiej sfink był uskrzydlonym potworem o ciele lwa oraz głowie i piersiach kobiety.

Artykuł BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ…Ewa Pokorska-Ożóg, Miejski Konserwator Zabytków

Kamery IMPERIUM