Targ Lipowy. Kiedy rozpocznie się remont?Były problemy z przetargiem

Gościem PRESSROOM radia IMPERIUM był Łukasz Oryszczak, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM oraz rzecznik prezydenta. Jedno z pytań, jakie zadaliśmy rzecznikowi dotyczyło tematu przebudowy targowiska miejskiego przy cmentarzu Lipowym.

Rzecznik potwierdził, że przebudowę targowiska miejskiego utrudnia skomplikowany proces inwestycyjny. Gość audycji podkreślał, że problemów przysporzył przetarg na projekt, który musiał być powtarzany. Utrudnieniem miało być również pozyskanie nieruchomości prywatnych, które przebiegają przez środek targowiska.

Według informacji przekazanych w programie, projektant inwestycji jest już wybrany, teraz przygotowywany będzie projekt targowiska. Nie ma jeszcze określonej daty, ale z efektami pracy architektów będziemy mogli zapoznać się najprawdopodobniej w drugim kwartale tego roku. Na wyremontowane targowisko, będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać: wstępne plany rozpoczęcia prac budowlanych przewidywane są na koniec bieżącego roku.

Miasto podkreśla, że stale prowadzi rozmowy ze sprzedawcami. Niepokój handlowców budzi wizja ryzyka nagłej utraty miejsca pracy, Miasto zapewnia jednak, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Jak mówił rzecznik, na czas remontu z pewnością zostaną wyznaczone tymczasowe miejsca zastępcze.

W programie ,,Głos Gliwiczan” nadawanym w telewizji IMPERIUM, w którym rozmawialiśmy ze sprzedającymi na targowisku miejskim przy cmentarzu Lipowym, mogliśmy usłyszeć, że oczekują oni na remont. Podkreślają, że najważniejszym aspektem remontu musi być sanitariat, który aktualnie, według naszych rozmówców, pozostawia wiele do życzenia. Warunki na targowisku nie są jednak ich jedynym zmartwieniem, ostatnie zmiany bowiem mocno dotknęły przedsiębiorców. Zdaniem jednego z wypowiadających się właścicieli małego biznesu, na targu wystawia się coraz mniej sprzedawców ze względu na obowiązujące wysokie opłaty. Jak usłyszeliśmy, rosnące ceny produktów zniechęcają klientów do zakupów, przez co sprzedawcy mogą być stratni, ponieważ płacą za możliwość wystawienia swojego przedsiębiorstwa. Ich niepokój budzi również fakt, że po odnowieniu targowiska ceny za tzw. ,,rozstawienie stołu” mogą wzrosnąć.

Jak zaznaczał gość PRESSROOM radia IMPERIUM, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UM oraz rzecznik prezydenta, przy każdej takiej inwestycji potrzebna jest cierpliwość na efekty.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM