Gliwice i Śląsk solidarni z narodem ukraińskim

0
83

Na czwartek, 24 lutego, na gliwickim Rynku planowane jest spotkanie wszystkich tych, którzy chcą pokazać solidarność z Ukrainą. Początek wydarzenia o godz. 20:00. Można przynieść świece, flagi i serca.

Podobne wydarzenia, manifestacje poparcia dla Ukrainy, odbędą się dziś wieczorem między innymi w Katowicach, Bielsku-Białej, Bytomiu czy Rybniku. Użytkownicy Facebooka dodają do swoich zdjęć profilowych niebiesko-żółte flagi.

Jako pierwsze swoje poparcie dla narodu ukraińskiego, który znalazł się w trudnej sytuacji, wyraziły członkinie grupy „Nic o nas bez nas”. Aktywistki znane z organizacji strajków kobiet, I Gliwickiej Manify, przysłały do naszej redakcji komunikat zapewniający o solidarności i wsparciu Ukraińców.

>>> „W Gliwicach trwa jeszcze pamięć Kresów, odczuwamy tym bardziej tragedię i bestialstwo tej wojny” – napisały członkinie grupy Nic o nas bez nas <<<

Słowa wsparcia i otuchy dla obywateli Ukrainy płyną także od jednostek samorządu terytorialnego i instytucji, np. Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii:

Głos w sprawie zabrał także prezydent Gliwic, Adam Neumann – „Solidaryzujemy się z Wami dzisiaj i będziemy solidaryzować się w następnych tygodniach!”. Komentarz prezydenta opublikowano na stronie Urzędu Miejskiego w Gliwicach:

Myślę, że wyrażę uczucia wszystkich gliwiczan stwierdzając, że jesteśmy głęboko zszokowani i oburzeni użyciem przez Rosję wojskowych sił militarnych na terenie Ukrainy. Chciałbym podkreślić solidarność Gliwic z wszystkimi, którzy w jakikolwiek sposób ucierpią w wyniku działań wojennych. Nasze miasto od lat 90. regularnie współpracowało z wieloma ukraińskimi samorządowcami, wielokrotnie gościliśmy w Gliwicach naszych sąsiadów. Gliwice są drugim domem dla wielu obywateli Ukrainy, którzy pracują i uczą się w naszym mieście. Solidaryzujemy się z Wami dzisiaj i będziemy solidaryzować się w następnych tygodniach. Jako Prezydent Miasta deklaruję pełną gotowość do współpracy ze służbami powołanymi do reagowania na kryzysowe sytuacje. Jestem w stałym kontakcie z jednostkami mundurowymi działającymi na terenie miasta. Miejskie służby i zasoby pozostają w gotowości. Funkcjonowanie miasta nie jest w żaden sposób zagrożone.” – podpisano Adam Neumann, prezydent Gliwic.

To nie koniec. Także na czwartek, 24 lutego, na godz. 16:00 zaplanowano zebranie miejskich aktywistów w sprawie pomocy dla Ukrainy. Jak piszą jego organizatorzy „każdy jest mile widziany”, spotkanie odbędzie się w Gliwicach przy ul. Siemieńskiego 22.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.