Ceny mieszkań w Metropolii: najdrożej w Katowicach. Ile zapłacimy w Gliwicach?

Portal InfoGZM opublikował dane na temat rynku nieruchomości w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ile zapłacimy za mieszkanie w poszczególnych gminach?

Według udostępnionych danych, ceny mieszkań za IV kw. 2021 r. wzrosły w porównaniu do wcześniejszego analizowanego okresu. W czwartym kwartale ubiegłego roku średnia cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w GZM wyniosła 6 526 zł. To o prawie 250 zł więcej niż we wcześniejszym analizowanym okresie.

Średni metraż nowych mieszkań w GZM wynosi 62,4 mkw. Najdrożej jest w Katowicach – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Za metr kwadratowy nowego mieszkania średnio trzeba zapłacić 8 702 zł. Jeśli chodzi o rynek wtórny, cena za metr to ponad 7 tys. zł. Najtaniej natomiast jest w Piekarach Śląskich i Bytomiu – ceny tam wynoszą około 5 033 zł.

Jeśli chodzi o rynek pierwotny, tylko w dwóch gminach odnotowano spadek cen w porównaniu z poprzednim kwartałem, są to Piekary Śląskie i Dąbrowa Górnicza. W pozostałych gminach nastąpił wzrost cen o ponad 380 zł. Najwyższe średnie wzrosty cen odnotowano w Pyskowicach, Rudzie Śląskiej oraz Zabrzu.

Gliwice należą do jednego z czterech miast, w którym ceny mieszkań przekraczają 7 tys. zł. Taka sytuacja występuje również w Siemianowicach Śląskich, Chorzowie i Tychach.

Na rynku wtórnym średnia cena za metr kwadratowy w Metropolii wynosi 4 870 zł. Za mieszkania na rynku wtórnym najwięcej zapłacimy w Katowicach – 7 067 zł. Najniższą cenę za mkw. na rynku wtórym oszacowano dla Bytomia i wynosiła ona 3 829 zł, (czyli więcej o 146 zł niż w poprzednim kwartale). W Siewierzu, Tychach i Chełmie Śląskim wystąpiły ceny powyżej 6 tys. zł

Jak zapewnia NPP, ceny mieszkań w Metropolii mimo wszystko wciąż są niższe niż w innych dużych ośrodkach miejskich. Według nich cena na rynku pierwotnym w Katowicach jest jedną z najniższych w porównaniu z największymi miastami w Polsce.

W Poznaniu ceny na rynku pierwotnym są nieco wyższe niż w Katowicach i wynoszą 9 193 zł. We Wrocławiu, Gdańsku i Krakowie różnica jest już duża i trzeba tam zapłacić powyżej 10 tys. zł/mkw. W Warszawie średnia cena przekracza 11 tys. zł/mkw.

Na rynku wtórnym sytuacja wygląda podobnie. W Poznaniu mkw. kosztuje średnio 8 952 zł; we Wrocławiu – 9 327 zł. Z kolei w Krakowie, Gdańsku i Warszawie ceny na rynku wtórnym są wyższe niż na rynku pierwotnym. W Krakowie i Gdańsku – powyżej 11 tys. zł; w Warszawie – powyżej 13 tys. zł.

Tylko w Łodzi metr kwadratowy zarówno nowego mieszkania, jak i mieszkania z rynku wtórnego kosztują w obu przypadkach prawie 300 zł mniej niż w Katowicach.

Kamery IMPERIUM