Najlepsze pięściarki i bokserzy przyjadą do Gliwic. Turniej organizowany przez GUKS Carbo już w tę sobotę

11 grudnia w hali sportowej przy ul. Jasnej 31 odbędzie się ósmy turniej bokserski – „PZO Boxing Day by GUKS CARBO”, którego organizatorem jest GUKS Carbo. Będą to ostatnie już w tym roku zawody z tego cyklu, podczas których zostaną rozdane puchary i nagrody dla najlepszych pięściarek i bokserów z poprzednich siedmiu edycji. Nie tylko z tego powodu turniej zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Kibicować młodym zawodniczkom i zawodnikom będą znakomitości polskiego boksu. Zaproszenie przyjęli bowiem Marian Kasprzyk – mistrz Olimpijski z Tokio, Jerzy Rybicki – dwukrotny medalista Igrzysk Olimpijskich oraz aktualni mistrzowie Polski: Damian Durkacz i Lidia Fidura. Kibicować bokserom będzie też prezydent Gliwic – Adam Neumann. 

Idea organizacji turniejów dla młodych adeptów boksu nie jest nowa, ale „PZO Boxing Day” jest wyjątkowy, dlaczego?

– Wcześniej organizowaliśmy turnieje typu „Pierwszy krok bokserski”, były sparingi, na które zapraszaliśmy inne kluby, ale możliwość zorganizowania cyklicznego turnieju pojawiła się, gdy klub nawiązał współpracę z Przedsiębiorstwem Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. z Gliwic. Dzięki uprzejmości pani Prezes Magdaleny Budny i zaangażowaniu Prezesa Rady Nadzorczej – PZO – pana Janusza Marcinowa mogliśmy wspólnie stworzyć projekt, który nazwaliśmy „PZO Boxing Day by GUKS CARBO” – wyjaśnia Henryk Wilk – wiceprezes GUKS Carbo.

Sponsorem tytularnym cyklu zawodów „PZO Boxing Day” dla Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego CARBO jest Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o. w Gliwicach (PZO Sp. z o.o.). Spółka we wrześniu 2020 roku zmieniła nazwę i w nowej odsłonie prowadzi działania nie tylko w zakresie zagospodarowania odpadów ale również w temacie edukacji o charakterze ekologicznym m.in. właśnie poprzez działalność sponsoringową. Podczas każdych zawodów cyklu Spółka stara się „przemycić” merytoryczne treści związane z tematyką ekologii i segregacji odpadów, zachęcając tym samym uczestników do wgłębienia się w problematykę tematu.

– Zdecydowaliśmy się wesprzeć Klub ze względu na to, jak mówi Pan Janusz Marcinów – Przewodniczący Rady Nadzorczej PZO Sp. z o.o., że „boks to dyscyplina olimpijska. Sport trudny, wymagający wiele od strony fizycznej, psychicznej, motywacji, uporu i konsekwencji każdego zawodnika. Gliwicki Klub odrodził się 20 lat temu kiedy boks zniknął z mapy sportowej naszego miasta i uważam, że należy to docenić. Przedstawiciele i trenerzy GUKS CARBO ciężką pracą, zaangażowaniem i poświęceniem odbudowali w mieście boks jako dyscyplinę sportową. Stworzyli w Gliwicach Klub, w którym ogromna ilość dzieci i młodzieży często z trudnych środowisk ma możliwość w zdrowej, sportowej rywalizacji dążyć do swoich osobistych sukcesów. To są niezwykle istotne aspekty, które wpływają na rozwój lokalnej społeczności – i tym właśnie kierowało się PZO Sp. z o.o. podejmując decyzję o wsparciu GUKS CARBO” – wyjaśnia Janusz Marcinów. 

Siódma edycja odbyła się w październiku i była rekordowa pod każdym względem. Wzięło w niej udział bowiem aż 240 zawodniczek i zawodników z Austrii, Czech, Słowacji i Polski. Na dwóch ringach stoczono 120 walk. 

– Takiego turnieju nie ma w tej części Europy, dlatego bardzo chętnie przyjeżdżamy do Gliwice by wziąć w nim udział. Poziom jest bardzo wysoki, ale też jest możliwość, aby początkujący bokserzy zrobili swój pierwszy krok na ringu. Każdy może się więc wykazać – mówi Stanisłav Ivanov – trener i prezes – Boxing Club Ostrava.

Turniej jest tak zorganizowany, aby mogli w nim wziąć udział zarówno początkujący adepci boksu jak i zaawansowani zawodnicy. Najmłodsi, którzy walczą na ringu w towarzyskich pojedynkach to adepci boksu. Ograniczeń w górę już nie ma. Oczywiście tak dobiera się przeciwników do walk, aby szanse były jak najbardziej wyrównane, przez to pojedynki są bardzo zacięte i widowiskowe.

Jako, że zawody odbywają się w Gliwicach, a gospodarzem jest GUKS Carbo, to największą reprezentację wystawia właśnie ten klub, a to w konsekwencji przekłada się na podwyższenie poziomu sportowego. W zawodach, które odbędą się 11 grudnia nie zabraknie też medalistów mistrzostw Polski. Na pewno na ringu zobaczymy Jakuba Stępniaka, Sebastian Kawuloka, Oliwię Załuską a także brązową medalistkę mistrzostw Europy Juniorów – Kingę Rewińską. Swój udział zapowiedzieli również reprezentanci Czech, Słowacji i Niemiec, ale ze względu na dynamicznie zmieniającą się sytuację pandemiczną ich udział zostanie potwierdzony tuż przed zawodami. 

– W tej ostatniej w tym roku edycji weźmie udział 120 zawodniczek i zawodników. Ze względu na pandemię ograniczyliśmy ich liczbę. Turniej też będzie rozciągnięty w czasie. Pojedynki będą się toczyć na dwóch ringach. Główną walką ma być starcie Lidii Fidury, ale tu jest problem ze znalezieniem jej rywalki. W Polsce Lidia nie ma sobie równych – tłumaczy Henryk Wilk.

Organizatorzy przewidzieli też uhonorowanie najlepszych pięściarek i pięściarzy z poprzednich siedmiu edycji pucharami. Ta uroczystość odbędzie się około godziny 15:00. Cały turniej rozpocznie się o godzinie 10:30, a zakończenie jest planowane około godziny 18:00. Wstęp na zawody jest bezpłatny, ale ze względy na pandemię liczba dostępnych miejsc jest ograniczona. Transmisja na żywo odbędzie się za pośrednictwem kanału YT – Bokser.org.

Słuchaj Radia, Oglądaj Telewizję Imperium! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM