Pierwsze rośliny pojawiają się na skwerze nad DTŚ-ką

0
163

We wtorek, 7 września, rozpoczęły się pierwsze nasadzenia roślin na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową. Roślin docelowo ma być 60 tysięcy.

– Spora część prac przygotowawczych już za nami – poinformował na swojej stronie internetowej Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach, który pilnuje inwestycji – Prace objęły m.in. usunięcie istniejących trawników wraz z podglebiem. Zastąpiono je substratem używanym przy zakładaniu zielonych dachów, czyli specjalną mieszanką różnych podłoży i specjalistycznych dodatków umożliwiających prawidłowy wzrost roślin. W części powstał już także specjalny system nawadniający.

Ułożono maty antykorzenne, które będą zapobiegać uszkodzeniu drenażu nad tunelem DTŚ. Ustawiane są ławy betonowe, na których zamontowane zostaną m.in. ławki. Jeszcze w tym miesiącu powinny pojawić się fundamenty pod pergole, mała architektura i nawierzchnie mineralne.

Przypomnijmy, modernizacja skweru zaczęła się przed wakacjami.

Tak skwer nad DTŚ-ką prezentował się w sierpniu 2021 roku:

To tutaj znajdował się Balcerek, a wcześniej pływały Kanałem Kłodnickim barki. Upamiętnienia Kanału jeszcze w październiku ubiegłego roku domagali się społecznicy. Dwa miesiące później Zarząd Dróg Miejskich opublikował wizualizacje a teraz ogłosił przetarg. Zamiast betonowej pustyni zielone miejsce spotkań z akcentem historycznym. Tak można podsumować owe wizualizacje.

>>> Poznaj historię Kanału Kłodnickiego <<<

Ławki, ciekawe egzotyczne rośliny i instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy Kanału. Wykopane w trakcie budowy DTŚ-ki kamienie zostaną w świetle zapewnień ZDM-u oczyszczone i umieszczone na skwerze. Wokół głazów zamontowane będą siedziska, a w tle pojawią się ciekawe rabaty z ozdobnych traw. Całości dopełnią tablice zawierające informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału.

fot. ZDM Gliwice

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.