Profilaktyka to podstawa. Akcja Zdrowe Gliwice 40+

0
199

Zdrowie i dobre samopoczucie są najważniejsze, dlatego 28 sierpnia w parku Chopina odbędzie się zakrojona na szeroką skalę prozdrowotna akcja Zdrowe Gliwice 40+, podczas której nie tylko będzie można skorzystać z licznych atrakcji i warsztatów, ale też zdobyć wiedzę na temat programu Profilaktyka 40 PLUS i innych programów zdrowotnych, zmierzyć ciśnienie, obliczyć wskaźnik BMI, skorzystać z porad dietetyka i punktu szczepień na covid oraz wykonać badanie mammograficzne.

Nie zabraknie też oprawy artystycznej – dzień dla zdrowia uatrakcyjnią występy znanych artystów, m. in. Jacka Wójcickiego. Do udziału w akcji Zdrowe Gliwice 40+ zaprasza Prezydent Miasta Gliwice, NFZ, Szpital Miejski Nr 4 Gliwice oraz Narodowy Instytut Onkologii.


W sobotę, 28 sierpnia, park Chopina będzie prawdopodobnie najzdrowszym parkiem w regionie – na gliwiczan będzie czekała bogata oferta promująca zdrowy tryb życia i umożliwiająca zapoznanie się z ofertą wykonania ważnych badań. Poza strefą zdrowia będzie można skorzystać ze strefy aktywności i atrakcji dla dzieci oraz strefy relaksu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00 występem gliwickich przedszkolaków i potrwa do ok. godz. 18.00. Od południa do dyspozycji  gliwiczan i  gości odwiedzających park Chopina będą:


Strefa Zdrowia,
w której nie zabraknie informacje na temat programu Profilaktyki 40 PLUS. Będzie można także uzyskać pomoc przy wypełnianiu ankiety, można która pozwoli otrzymać e-skierowanie na badania. Na jednym ze stoisk będzie można wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ponadto panie w wieku 50-69 lat będą mogły wykonać badanie mammograficzne, a wszyscy odwiedzający tego dnia park Chopina będą mogli skorzystać z porad i konsultacji specjalistów z różnych dziedzin medycyny.. Będzie to również okazja, by zbadać poziom cukru i obliczyć wskaźnik BMI, uzyskać poradę dietetyków czy wziąć udział w warsztatach udzielania pierwszej pomocy. Na zainteresowanych będą czekały charakterystyczne czerwone segregatory życia, w który warto przechowywać swoją dokumentację medyczną i trzymać w domu w widocznym miejscu. W tej strefie dostępne będą też stanowiska „Zdrowie w sieci” i „Bezpieczne Gliwice” oraz stoiska podmiotów działających w obszarze uzależnień, przemocy i pieczy zastępczej.
Strefa Aktywności,
z pewnością zainteresuje szerokie grono gliwiczan. To właśnie tu od południa będą odbywały się: trening Tai-Chi, znakowanie rowerów, ćwiczenia dla mam z małymi dziećmi, promocja aktywnego trybu życia. Dla najmłodszych przygotowano dmuchańce, animacje i malowanie twarzy oraz konkursy i inne niespodzianki, m.in. ciuchcię zdrowia.
Strefa Relaksu,
która zaoferuje masaż rąk, udział w warsztatach ekologicznych, podczas których gliwiccy bibliotekarze pomogą w wykonaniu drzewek szczęścia i ekologicznej biżuterii a także poprowadzą zabawy literackie z nagrodami.
W tę pełną atrakcji sobotę w parku Chopina nie zabraknie dobrej muzyki! Zaplanowano koncert „Tych lat nie odda nikt” – Jacek Wójcicki, Justyna Bacz, Julita Kożuszek oraz Ireneusz Miczka wykonają ponadczasowe przeboje z repertuaru Ireny Santor, Ireny Jarockiej, Anny Jantar, Violetty Villas, Piotra Szczepanika i Zbigniewa Wodeckiego oraz występ zespołu „Autentikos”, który wykona piosenki o różnorodnej stylistyce muzycznej, od tanecznego funky po hip-hop i rock.
Dzień Zdrowia w parku Chopina zakończy się około godz. 18.00.

źródło: UM Gliwice