Tu powstanie nowy szpital w Gliwicach

0
174

Nowoczesna siedziba Szpitala Miejskiego to priorytetowy projekt dla miasta. Nowy szpital ma znajdować się przy przy ul. Kujawskiej, w sąsiedztwie ulic Ceglarskiej i Pocztowej. Prace projektowe są coraz bardziej zaawansowane. Budowa zacznie się od zmiany układu drogowego przy nowym szpitalu tak aby zapewnić szybki dojazd do Drogowej Trasy Średnicowej i Węzła autostradowego Gliwice Sośnica. Roboty budowlane mają rozpocząć w pierwszej połowie 2022 roku.

Budynek szpitala ustawiono na planie litery H. Nowy szpital ma mieć  trzy piętra, a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych.

W nowym szpitalu przewidziano 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno- i dwułóżkowych, zlokalizowanych w 12 oddziałach 

Oddziały w nowym szpitalu:

chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym (60 łóżek),
chirurgii ogólnej z pododdziałem chirurgii naczyń (59 łóżek)
chirurgii urazowo-ortopedycznej (40 łóżek),
kardiologii (40 łóżek),
pediatrii (31 łóżek),
chirurgii dziecięcej (14 łóżek),
okulistyki (10 łóżek),
urologii (33 łóżka),
anestezjologii i intensywnej terapii (13 łóżek),
anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci (4 łóżka),
neurologicznym i udarowym (32 łóżka),
rehabilitacji (20 łóżek). 

W ramach inwestycji zaplanowano wykonanie odrębnego zjazdu dla karetek z ul. Pocztowej, natomiast sama ulica Pocztowa ma zostać przekształcona w drogę bez przejazdu.

Na potrzeby komunikacji zbiorowej przy ul. Kujawskiej przewidziano budowę zatok dla autobusów. Od strony ul. Kujawskiej przewidziano także zjazd, który prowadzić będzie pod wejście główne szpitala ze strefą kiss & drive, wraz z dwoma miejscami postoju taxi. Zjazdem od strony ul. Kujawskiej dostaniemy się także na parking dla pacjentów i odwiedzających, a także na drogę prowadzącą prosto do strefy SOR, gdzie także przewidziano parking dla pacjentów.

Od strony ul. Ceglarskiej zaprojektowano miejsca postoju taxi oraz zjazd na drogę wewnętrzną prowadzącą do strefy dializ, gdzie zlokalizowano dodatkowy parking dla pacjentów dializowanych. Od strony ul. Ceglarskiej przewidziano także dojazd do parkingów pracowniczych oraz dojazd do strefy dostaw.

W sumie na terenie inwestycji projektowanych jest 353 miejsc parkingowych