„Strach i wstyd biorą górę nad racjonalnością”. Kolonoskopia pomaga szybko diagnozować raka jelita grubego

0
503

Każdego roku w Polsce diagnozuje się ponad 19 000 zachorowań na raka jelita grubego. Kolonoskopia to badanie pozwalające na zobaczenie wnętrza jelita grubego. To najlepsza metoda na wykrycie nowotworu na etapie gdy nie daje jeszcze objawów, a jest wyleczalny. Pacjenci jednak nie chcą badań profilaktycznych. Są przestraszeni opowieściami o bólu cierpieniu i upokorzeniu.

Gdy byłem na początku zawodowej drogi, jeden z kolegów poprosił mnie, abym zbadał jego ojca. Przyjąłem tego pana, ale musiałem stoczyć batalię, aby zgodził się na badanie. Po wielu rozmowach – wreszcie wyraził zgodę. Przeszedł operację, wszystko skończyło się pomyślnie i żył jeszcze wiele lat. Dziś wiem, że to, co wtedy udało się „wywalczyć” uratowało mu życie – mówi dr Dariusz Lupa ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Jak się okazuje obawy bywają przesadzone. Kolonoskopia to badanie, które można zrobić w znieczuleniu, pacjent jest stale monitorowany, a stres lekarze starają ograniczyć do minimum

Do tego niezwykle ważne jest zachowanie dyskrecji oraz pozytywne nastawienie personelu medycznego – przypomina dr Małgorzata Błaszczyńska, gastroenterolog, dyrektor medyczny Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Trzeba zdać sobie sprawę, że stres, który powodują badania profilaktyczne, nie może nas „blokować” i sprawiać, że zaczynamy unikać tego tematu. To bardzo złe podejście zwłaszcza, że w ramach badań przesiewowych możemy korzystać z kolonoskopii – przypomina dr Dariusz Lupa

Po 45 roku życia naprawdę warto wybrać się do gastroenterologa, przyjrzeć się swojej diecie, zastanowić się nad aktywnością fizyczną, wolną redukcją masy ciała. To naprawdę może przynieść duże korzyści – podsumowuje dr Małgorzata Błaszczyńska.

Słuchaj Radia IMPERIUM i oglądaj Telewizję IMPERIUM! Kamera na miasto i jego mieszkańców tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.