Wirtualne kradzieże, realne skutki. Z konta ofiar „wyparowało” prawie 1,5 mln złotych

0
222
Zdjęcie autorstwa Sebastiaan Stam z Pexels

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach nadzoruje sprawę oszustów internetowych ze zorganizowanej grupy przestępczej, którzy wpadli w ręce śledczych z komendy wojewódzkiej. Zatrzymani to obywatele Białorusi i Ukrainy. Oszukali kilkaset osób na ponad półtora miliona złotych. Siedemnastu z nich zostało już tymczasowo aresztowanych, a jednego objęto policyjnym dozorem.

Grupa specjalizowała się we włamaniach na rachunki bankowe. Oszuści organizowali tzw. kampanię SMS, rozsyłając wiadomości tekstowe o konieczności dokonania dopłaty do oczekiwanej przesyłki. W wiadomości zamieszczany był link, pod którym można było, rzekomo, poznać szczegóły, a w rzeczywistości kierujący na podstawioną stronę banku. W ten sposób sprawcy przejmowali login i hasło do bankowości elektronicznej. Oszuści zaciągali też pożyczki na przejętych rachunkach.

Skradzione pieniądze wypłacano w bankomatach metodą na BLIK-a. Przelewano je także na rachunki bankowe, będące w dyspozycji grupy.

Działając od 1 grudnia 2020 do 8 kwietnia bieżącego roku, przestępcy wysłali ok. 280 tysięcy wiadomości SMS z fałszywym linkiem.

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.