„Razem silniejsi”. Wiemy jak będzie wyglądać mural na Instytucie Onkologii

0
263
fot. Fundacja Oko w oko z rakiem

Rozstrzygnięto konkurs na mural, który powstanie na ścianie gliwickiego Insytytutu Onkologii organizowanego przez Fundację „Oko w oko z rakiem” wspólnie z Narodowym Instytutem Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach. Nadesłano 11 prac, każda z nich była na swój sposób wyjątkowa. Jednak zwycięzca może być tylko jeden. Została nim Ania Wardęga-Czaja z Krakowa. Wyboru jury dokonało jednomyślnie.

– Razem silniejsi. Tworząc mural zależało mi, aby mural był optymistycznym elementem przestrzeni, który da pacjentom szpitala onkologicznego poczucie jedności i wsparcia. Z tego powodu postanowiłam przedstawić grupę trzymających się za ręce osób, zarówno zdrowych i tych zmagających się chorobą nowotworową – mówi zwyciężczyni konkursu, Ania Wardęga-Czaja – Poprzez ich więź chciałam pokazać, że nikt z pacjentów w swojej walce nie jest osamotniony, a wspólnie łatwiej stawić czoło chorobie. Na szczycie znajduje się lekarka symbolizująca całą służbę zdrowia pracującą w szpitalu jak i poza nim, która w tym wsparciu i pomocy chorym odgrywa kluczową rolę. Jednocześnie każda postać umieszczona w projekcie stanowi niezbędne ogniwo łańcucha, bez istnienia którego zostałby on przerwany, pokazując, że każda osoba i każdy rodzaj wsparcia i pomocy jest ważny, istotny i potrzebny.

O sprawie mówiliśmy w styczniu:

– Pomysł na mural powstał już 3 lata temu. Wtedy jeszcze fundacji nie było. Od 2016 jestem pacjentką instytutu gliwickiego – mówi Justyna Dec, Prezes Fundacji Oko w Oko z Rakiem – Nie ukrywam, że jeżdżąc tam na badania, operacje, wizyty, przybijały mnie te białe ściany. Po przejściu jednego z etapów leczenia, założyłam fundację i rozpoczęliśmy różne działania.

Pod koniec roku 2019 pani Justyna złożyła prośbę do dyrektora o możliwość współpracy z Narodowym Instytutem Onkologii odnośnie ogłoszenia konkursu na projekt muralu. Z powodu pandemii realizacja tego projektu przeciągła się i dopiero pod koniec 2020 r. ogłoszono konkurs na projekt mural pt. „Chwila dla Sztuki…” w oparciu o słowa klucz: WYTRWAŁOŚĆ, ZWYCIĘSTWO, SIŁA, EMPATIA, WSPARCIE. Ściana znajduje się przy ul. Wybrzeża Armii Krajowej 15 w NIO-PIB Gliwice. Wysokość ściany: 16,40 m, szerokość: 9,4 m. Ściana posiada rowki, które zostaną zatynkowane.

– Osobiście liczę na to, że przyjeżdżający tam pacjent pierwszy raz odniesie lepsze wrażenia, niż kiedy ja rozpoczęłam leczenie.  Chcielibyśmy, aby rysunek muralu, choć na chwilę oderwał przebywających tam pacjentów i ich rodziny od tematu leczenia. Zależy nam, aby dało to pozytywne odczucia – dodaje Justyna Dec z Fundacji Oko w Oko z Rakiem.

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.