Muzeum w Gliwicach obchodzi 116. urodziny!

116 lat istnienia świętuje dziś Muzeum w Gliwicach. Placówka została powołana do życia 22 marca 1905 roku jako Muzeum Górnośląskie (Oberschlesische Museum). Od 1945 roku funkcjonuje pod nazwą Muzeum w Gliwicach.

Obecnie placówkę tworzy pięć oddziałów: Willa Caro – wpisana na Szlak Magnatów Przemysłowych, Zamek Piastowski, Oddział Odlewnictwa Artystycznego w Nowych Gliwicach, wizytówka miasta – Radiostacja Gliwice oraz najmłodszy z nich (od 2016 roku) Dom Pamięci Żydów Górnośląskich przy ulicy Poniatowskiego.

Muzeum oprócz wystaw stałych proponuje liczne wystawy czasowe. Jest organizatorem wielu interesujących spotkań i wykładów, koncertów oraz różnorodnych warsztatów dla dzieci i młodzieży. Zajmuje się także wydawaniem publikacji, głównie katalogów zbiorów i wystaw, wydawnictw tematycznych w ramach serii monograficznej i Rocznika Muzeum w Gliwicach.

„Szanowni Państwo – ze względu na sytuację epidemiczną od 20 marca do 9 kwietnia wszystkie Oddziały Muzeum w Gliwicach będą niedostępne dla zwiedzających. Jesteśmy z Państwem ON-LINE – zapraszamy do udziału w wykładach, warsztatach i lekcjach w Internecie!”

Komunikat zamieszczony na stronie internetowej Muzeum w Gliwicach

O tym jak Muzeum w Gliwicach radzi sobie w dobie koronawirusa będziemy rozmawiać z Ewą Chudybą, na antenie Radia Imperium w poniedziałek, 22 marca po godz. 15:00.

Słuchaj Radia Imperium i oglądaj „Flesza”! Garść informacji z Gliwic tylko w jedynej gliwickiej telewizji dostępnej w sieci IMPERIUM Telecom.

Kamery IMPERIUM